A válság kitörése, 2008 óta a hazai össztermék (GDP) 20 százalékkal csökkent Görögországban, és a helyzet hovatovább olyan súlyos, mint az 1929-es gazdasági válság idején. A nemzeti bank szerint a kormánynak sürgősen ki kell dolgoznia egy nemzeti tervet a gazdaság fellendítésére.
A görög gazdaság ötödik éve van recesszióban, aminek következtében a munkanélküliség meghaladja a 25 százalékot és az üzleti csődök száma rekordot döntött. A segélyprogramok fejében követelt megszorító intézkedések elmélyítették a recessziót és a befizetések csökkenése miatt a kormánynak egyre többet kellett költenie a szociális biztonsági rendszerekre. A hazai össztermék (GDP) 7,2 százalékkal csökkent a szeptember végével záródott három hónapban éves összevetésben a második negyedévi 6,3 százalékos visszaesést követően.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa, az Eurogroup és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt hét elején állapodott meg a görög segélycsomag fenntartható törlesztését lehetővé tévő új feltételekben, és ennek keretében egy magánbefektetői kötvény-visszavásárlási program december közepére tervezett lebonyolításában.
Gerry Rice akkor leszögezte: az IMF vezérigazgatója csak azután fogja javasolni az igazgatóságnak a következő hitelrészlet folyósítását, miután Görögország visszavásárolta kötvényeit. A nemzetközi hitel újabb szeletét, összesen 44 milliárd eurónyi segítséget Athén várhatóan már a jövő hónapban és januárban megkapja. Benne lesz az a 31 milliárd euró is, amelynek felszabadítására tavasz vége óta vár az ország.