Csökken Közép-Európa ipari teljesítménye

A közép-európai feldolgozószektor teljesítményének csökkenésére utalnak a térségi gyáripar aktivitását mérő legújabb beszerzői menedzserindexek.

WL
2013. 01. 02. 19:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza szerdai elemzésében közölte, hogy a cég által Magyarországra, Csehországra és Lengyelországra kiszámolt, súlyozott és összesített múlt havi feldolgozóipari BMI-mutató 48,0-ra csökkent az előző hónapban kimutatott 48,8-ról. A ház számítási modellje szerint a három gazdaságra vetítve ez hozzávetőleg 2 százalékos átlagos ipari teljesítménycsökkenésnek felel meg éves összevetésben. Jackson hangsúlyozta, hogy Magyarországon a feldolgozószektor BMI-mutatója „hajlamos az extrém kilengésekre”. Az elemző szerint ugyanakkor a szerdai térségi BMI-adatok továbbra is azt az „immár megszokott” képet vázolják fel, hogy a nyugat-európai recesszió súlyos terhet ró az igen nyitott közép-európai gazdaságokra.

Nem kell túldimenzionálni

Daniel Hewitt, az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó vezető elemzője azt emelte ki szerdai értékelésében, hogy mélyült a különbség a közép- és kelet-európai országcsoport, valamint a többi felzárkózó térségi gazdaság ipari aktivitási mutatói között, mivel most már mindhárom közép-európai EU-gazdaság gyáripari BMI-mutatója a növekedés és a visszaesés mezsgyéjét jelző 50-es érték alatt van, ugyanakkor a török és az orosz indexek továbbra is a növekedési tartományban járnak.
Hewitt szerint ugyanakkor a térség egyes gazdaságaiban – különösen Magyarországon, Lengyelországban és Oroszországban – a BMI-adatok és a tényleges ipari teljesítmény közötti kapcsolat fellazulása figyelhető meg 2009 óta, így a Barclays „óva inti” a befektetőket a szerdai adatok „túldimenzionálásától”. A Barclays londoni elemzője is kiemelte, hogy a magyar feldolgozószektor beszerzési menedzserindexe „szélsőséges kilengéseket” mutat: a mutató az elmúlt fél év során minden hónapban vagy az 50-es érték alá, vagy e határszint fölé „ugrált”. Hewitt szerint ugyanakkor a szerdán ismertetett, 50-nél alacsonyabb magyar gyáripari BMI van inkább összhangban a magyarországi recessziót jelző többi gazdasági mutatóval.

Keresleti ingadozások

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzőstábja is azt emelte ki szerdai értékelésében, hogy a magyar BMI-mutató – amely a múlt hónapban 3,2 ponttal, 48,9 pontra esett – változatlanul „nagyon volatilis”. A ház szakértői szerint a magyar és a cseh gyáripari mutatók egyaránt folytatódó enyhe recesszióra vallanak. Magyarország esetében azonban a Morgan Stanley londoni elemzői „aggasztónak” nevezték, hogy a teljes feldolgozóipari aktivitási indexen belül az export részmutatója meredeken, 7,1 ponttal, 44,9 pontra – 2009 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre – esett. A ház szerint ez a magyar gazdaság teljesítményében kulcsszerepet betöltő export „fenyegetettségét” mutatja.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni szakelemzőinek szerdai értékelése szerint a közép-európai hármak BMI-adatai azt jelzik, hogy Magyarország és Csehország sokkal nagyobb mértékben ki van téve a külső – elsősorban az euróövezeti – kereslet ingadozásainak, mint Lengyelország. A GS szakértői szerint a szerdai magyar BMI-adatok alátámasztják a ház azon várakozását, hogy ebben a hónapban a magyar jegybank újabb kamatcsökkentést hajt végre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.