Több milliárd jut idén a borágazatra

Több milliárd forint támogatást kap idén a szőlő- és borágazat – nyilatkozta újságíróknak Feldman Zsolt.

2013. 02. 15. 21:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feldman Zsolt a Magyar Bortelepülések Szövetségének közgyűlését követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a jelzett támogatásból több mint 22 millió euró (több mint 6 milliárd forint) lesz felhasználható a szőlőültetvények megújítására, és több mint 4 millió euró (mintegy 1,2 milliárd forint) jut majd a borászatok beruházási támogatására.

Az államtitkár szerint a támogatás azért is fontos, mert a múlt évben a kedvezőtlen időjárás miatt a szokásosnál gyengébb volt a termés, ami rávilágított arra, hogy fontos biztosítani az ágazatban a termelés stabilitását. Hozzátette, hogy két éve zajlik a szőlő- és borágazatban az adminisztráció egyszerűsítése, hogy a szőlőtermelők és a borászok kizárólag csak a bortermelésre koncentrálhassanak. A tárca biztosította a közvetlen termelői értékesítés lehetőségét, kedvezőbbek lettek a kisebb pincészetek számára a minősítési díjak, egyszerűsítették a melléktermék-lepárlás módját, valamint az úgynevezett pincekönyv vezetését is.

Feldman kitért arra, hogy a múlt év végén elfogadott új hegyközségi törvény megteremtette a hegyközségi rendszer átalakításának lehetőségét, így a csaknem két évtizedes múltra visszatekintető szervezeti rendszer megújítását teszi lehetővé.

A helyettes államtitkár szerint a hegyközségek működési rendszerének megújítására azért van szükség, hogy a hegyközségek alkalmazkodni tudjanak a változó piaci körülményekhez. Emellett megváltozik a hegybírók státusa, erősödik a termelőkkel való kapcsolatuk. A hegybírók a továbbiakban a Hegyközségek Nemzeti Tanácsához tartoznak majd.

A Magyar Bortelepülések Szövetségét még nem sokkal a rendszerváltozás előtt alapították azzal a céllal, hogy a minőségi borturizmus fejlődjön, a magyarországi szőlész-borász hagyományokat megőrizzék, valamint a tagok közös belföldi és nemzetközi fellépését elősegítsék.

 

Összesen 3 millió euró áll rendelkezésre 2013 és 2016 között a magyar borok promóciójára Japán, az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Kanada piacán. A program időtartama nem lehet több három évnél, és egy-egy programhoz legalább 25 ezer, legfeljebb pedig 250 ezer eurós támogatást lehet igényelni.

Magyarország legnagyobb sikere, hogy a lehető legkedvezőbb pozícióba került a következő hétéves uniós költségvetési ciklusban – mondta az Országgyűlés tavaszi ülésszakát elindító felszólalásában Orbán Viktor. A miniszterelnök elmondta azt is, hogy Magyarország számára a mezőgazdaság kitörési pont, ezért sikernek számít, hogy az agrártámogatásokat nem érinti az uniós nyesés.

A következő európai uniós költségvetési ciklusban, 2014–2020 között a fiatal gazdálkodók további támogatásokra számíthatnak, ez azt szolgálja, hogy minél többen válasszák élethivatásul a gazdálkodást, a mezőgazdasági tevékenységet – jelentette ki V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára. A fiatal gazdák támogatását az Európai Unió is a kiemelt programok között szerepelteti, így a tervek szerint a következő költségvetési ciklusban a fiatal gazdálkodók a beruházásokhoz, a különböző eszközközbeszerzésekhez kapható, átlagosan 45 százalékos támogatáson felül 20 százalékos többlettámogatáshoz juthatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.