Orbán: Ez Magyarország legnagyobb sikere

Magyarország legnagyobb sikere, hogy a lehető legkedvezőbb pozícióba került a következő hétéves uniós költségvetési ciklusban – mondta hétfőn az Országgyűlés tavaszi ülésszakát elindító felszólalásában Orbán Viktor.

2013. 02. 11. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország legnagyobb sikere, hogy a lehető legkedvezőbb pozícióba került a következő hétéves uniós költségvetési ciklusban – mondta hétfőn az Országgyűlés tavaszi ülésszakát elindító felszólalásában Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő elmondta, most különösen is indokolt az Európai Tanács üléséről tájékoztatni, mert fontos döntések születtek, komoly kérdések dőltek el a következő hét évre. Magyarország legnagyobb sikere, hogy a lehető legkedvezőbb pozícióba került. A világ is kezdi megszokni, hogy a magyarok kiállnak magukért, mindenkinek egyenlő félként kell kezelnie hazánkat. Ez másoknak természetes, bennünket azonban a történelem nem kényeztetett el. Ezért él még az önfeladás ösztöne – mondta a miniszterelnök.

– Az elmúlt két évben világossá tettük, a magyarok nem fogadják el a kettős mércét, mi mindenkinek megadjuk a tiszteletet, de el is várjuk azt mindenkitől – mondta a miniszterelnök. Az uniós csúcstalálkozón komoly magyar siker született – jelentette ki Orbán, aki szerint Magyarország csatlakozása óta ilyen sikert még nem értünk el. Magyarország mindent elért, amit el lehet érni – hangsúlyozta a kormányfő. Hazánk a tekintélyes második helyet érte el az egy főre jutó uniós pénzek tekintetében. Az eddigi 660 ezer forint helyett 712 ezer forint támogatás jut fejenként a magyarokra a következő hétéves költségvetési időszakban. Hazánknak még soha sem jutott ennyi egy főre jutó támogatás, ráadásul mindezt akkor tudtuk elérni, mikor az EU költségvetése jelentősen csökkent – emelte ki Orbán Viktor, megjegyezve: ez azt jelenti, hogy a kisebb tortából egy nagyobb szelet jut Magyarországnak. Így több pénz marad a magyarok zsebében, mint az előző hét évben. Aki mást állít, az nem mond igazat – tette hozzá a miniszterelnök.

Mi történt még a parlamentben?

Az E.ON gázüzletágának megvásárlása és a magyar–orosz tárgyalások is felmerültek az azonnali kérdések között hétfőn a parlamentben. Orbán Viktor elmondta: nemzeti érdek a tulajdonszerzés.

A parlament hétfőn elfogadta az állampolgárok alapvető vagyoni és személyi viszonyait szabályozó magánjogi kódexet.

Évi 80-90 ezer forint spórolást jelentene családonként a minimum 10 százalékos rezsicsökkentés – mondta a parlamentben Rogán Antal.

Orbán elmondta azt is: 210 milliárdos megtakarítást sikerült elérni a magyar költségvetés számára. A miniszterelnök szerint jó hír az is, hogy Közép-Magyarország már nem számít elmaradott régiónak, valamint az is, hogy a négy legszegényebb területi egységünk számára folyósított támogatás nem csökken majd. Orbán beszélt arról is, hogy Magyarország számára a mezőgazdaság kitörési pont, ezért sikernek számít, hogy az agrártámogatásokat nem érinti az uniós nyesés. Elmondta azt is: külön forrás áll majd rendelkezésre a fiatalok munkanélkülisége felszámolásának támogatására is. „Van okunk bizakodni, de nincs okunk hátradőlni: Magyarországnak most dolgoznia kell, olyan programokat kell írnunk, olyan mezőgazdaságot kell létrehoznunk, amelyek lehetővé teszik, hogy meg is érkezzenek ezek a támogatások” – mondta Orbán, hozzátéve: a források 60 százalékát új munkahelyek létrehozására kell fordítani.

„A magyar sikernek két tanulsága van; az első, hogy csak annak van becsülete, aki – akár konfliktusok árán is – kiáll az érdekeiért.” – Emlékezhetünk rá, hogy sokan biztattak minket arra: ne ugráljunk, inkább húzzuk meg magunkat a szőnyeg alatt, különben pórul járunk – tette hozzá a kormányfő. Hangsúlyozta: mi szakítottunk ezzel, és a megállapodás is bizonyítja, hogy ez a helyes út, Magyarország kiállt magáért és jól járt. Hazánk határozottan ragaszkodott álláspontjához, Brüsszelben pedig elismerték a törekvéseket. A másik tanulság, hogy szövetségesekre van szükség, ez szintén sikerült – folytatta a miniszterelnök, hozzátéve: érvényesítettük a régió közös érdekeit, összefogva Európával. A siker kulcsa bátorságból és bajtársiasságból áll – mutatott rá a miniszterelnök. Beszéde végén Orbán köszönetet mondott a kormányzati szakértőknek, tisztviselőknek, akik „fáradhatatlanul dolgozva megteremtették a sikerek alapjait”.

Mesterházy is megszólalt

„Két számot kell hozzátenni a kormányfő beszámolójához. Az egyik az, hogy milyen euróárfolyam volt az előző, hétéves uniós ciklusra vonatkozó büdzsé elfogadásakor, és hogy mekkora volt a lakosságszám. Kevesebben vagyunk 115 ezerrel, és esett a forint az euróhoz képest” – fogalmazott Mesterházy Attila reagálásában. Az MSZP frakcióvezetője úgy vélte, mínusz 4,6 milliárd euró a mérlegünk az előzőhöz képest, de egyik szeme sír, a másik nevet, mert lehetett volna rosszabb is a helyzet. Javaslata az volt, hogy hívjuk haza az EP-képviselőinket, hogy felkészítsük őket arra, győzzék meg az uniós politikusokat, hogy növekedjen tovább az uniós költségvetés főösszege. Schiffer András megjegyezte, igaz, hogy jól jöttünk ki az uniós források számait illetően, de a nettó lehívható összeg akkor is csökkent az előző költségvetési ciklushoz képest. Kérdés, mire használja majd a kormány a rendelkezésre álló forrásokat, és hogy azok valóban célba érnek-e.

Vona Gábor az előző két kormányzati ciklus tükrében megintette a szocialistákat, akik szerinte soha nem adtak még semmit ennek az országnak, mindig csak elvettek. Orbán Viktor beszédét őszintétlennek bélyegezte, annak ellenére, hogy elismerte: a kormányfő mindent megtett a brüsszeli tárgyalások során. „A lényegi kérdés ugyanakkor nem az uniós válság – vélte a Jobbik frakcióvezetője –, hanem az, hogy az Európai Unió haldoklik. Az uniós csatlakozás nem történelmi kompenzáció, hanem történelmi bűncselekmény volt. Fel kell tennünk a kérdés: mi a célunk az unión belül?” – érdeklődött Vona, aki népszavazást javasolt ezzel kapcsolatban.

Rogán a lényeget is elmondta

„Az a lényeg, hogy mennyivel kapunk több pénzt annál, mint amennyit befizetünk” – szögezte le az uniós források kapcsán tett reagálásában a Fidesz frakcióvezetője. Elmondta, tagállamként Magyarországnak is hozzá kell járulnia a befizetésekhez, s hozzátette: vannak nettó befizetők, mi viszont nem vagyunk azok. „Hogy mennyivel kaptunk többet? Számokban is mérhető ez, a nettó pozíciót illetően tisztán és világosan látható. Mindezt olyan időszakban sikerült elérni, amikor az uniós büdzsé viszont csökkent” – rögzítette a politikus. Kijelentette, az uniós rangsorban az egy főre jutó nettó pozíció alapján hazánk a második helyen áll. „Ezek után az, hogy nem tárgyalt sikeresen a kormány, finoman fogalmazva nem szerencsés kijelentés” – zárta reagálását. Harrach Péter úgy vélte, az, hogy a magyar „tortaszelet” nőtt az uniós keret elosztásakor, csakis a siker jele, azt viszont látni kell, hogy az Európai Unió valóban válságban van. Magyarország a KDNP frakcióvezetője szerint ebben a helyzetben két dolgot tehet: markánsan képviselheti a nemzeti érdeket, és nyithat Kelet felé. „Ezen az úton kell tovább haladnunk” – mondta Harrach Péter.

Ne akadályozzák a szocialisták

– Ezekben a napirend előtti felszólalásokban az az izgalmas, hogy a magyar politika minden fontos ügyéről szót válthatunk, messze eltávolodva az eredeti témától – kezdte viszontválaszát Orbán Viktor. Az uniós csúcs kapcsán elmondta: a számokat illetően, bár nem akar kioktatni senkit a uniós számítási módokról, csak annyit kér, hogy a szezont ne keverje senki a fazonnal. „Ha nem látják pontosan a számokat, először tájékozódjanak. Ha pedig matematikai problémáik vannak, nézzék meg, az egy főre eső támogatásokban hogy áll hazánk” – tette hozzá. „Volt péntek hajnalban egy pillanat, amikor elsők voltunk még – idézte fel a tárgyalások menetét a miniszterelnök. – Aztán Litvánia szerezte meg az első helyet, de mivel őket nem csak megszállta, de el is nyelte a Szovjetunió, az nem bántott minket. Ha a balti államok valahol előttünk végeznek, az nem bántja a magyarok igazságérzetét” – hívta a fel a figyelmet a kormányfő.

Azt javasolta az Európai Parlament szocialista képviselőinek, hogy védjék meg ezt a költségvetést, ha meg jobb születne, ne akadályozzák meg azt. Ehhez felidézte, hogy volt olyan MSZP-s EP-képviselő, aki úgy nyilatkozott: szíve szerint inkább képviselné Luxemburgot, mint Magyarországot.

Az államnak kötelessége

Orbán Viktor visszautasította a közfoglalkoztatás negatív színben való feltüntetését. „Ezzel azokat is megbánthatnánk, akik benne vannak” – tette hozzá. „A piac ad majd munkát – ezt mondták nekünk húsz éven át. De ez eddig sosem történt meg. Ezt nem várhatjuk meg, teszünk a megvalósulásáért, de addig is egyre szélesedő közmunkákat fogunk szervezni. A mi fejünkben egy olyan eszmény él, hogy aki tud dolgozni, az munkából élhessen meg. Nem a közmunka a célunk, de amíg nem lehet mindenkinek munkát adni, az államnak kötelessége közmunkát szervezni” – vázolta fel a kormány filozófiáját a kormányfő.

Az országot elhagyó pénzek kapcsán elmondta: „Mi is osztozunk az aggodalomban, ezért tárgyalásokat kezdtünk Svájccal és Ciprussal a kiment péntek visszaszerzéséről. Erről, amint lesz fejlemény, tájékoztatást nyújtunk.”

Az azonnali kérdések között az E.ON gázüzletágának megvásárlása és a magyar–orosz tárgyalások kapcsán Orbán elmondta: nemzeti érdek a tulajdonszerzés.

Orbán: Erről tudniuk kell az embereknek

– Értem én, amit ő mond arról, hogy nincs szükség kommunikációs trükkökre és óv bennünket, hogy erre az ösvényre lépjünk. Azonban a magyar kormány külföldi tárgyalásai nem igényelnek trükköket – hangsúlyozta a kormányfő Vona Gábor szavaira reagálva. Azzal kapcsolatban, hogy a kormány mire alapozza az uniós támogatások számadatait, az mondta: „Mert ez az igazság. Olyan igazság, amiről jó, ha az emberek tudomást szereznek. A magyar kormány kötelességének érzi, hogy elmondja, mennyi támogatás érkezik az Európai Uniótól, ugyanakkor ezekből a pénzekből le kell vonni azt, amit oda be kell fizetni” – tette hozzá a kormányfő. A kettő közötti különbözet marad az emberek zsebében – szögezte le a politikus. A miniszterelnök szerint a Jobbik „bele akarja rántani” a magyar politikát egy unióról szóló népszavazásba, de az unióhoz való csatlakozás mellett több érv szól, így a Fidesz támogatja ezt a tagságot, nem változtatva az előző népszavazáskor kialakult állásponton. Orbán egy, a kormány által készített számításra is felhívta a figyelmet, amelyből látszik: egy egységes kereskedelmi rendszerrel jobban jár a magyar gazdaság, mint ha a nemzetközi engedményeknek megfelelően, de nem az unió tagjaként működne.

Zárásként a hétfői vitáról úgy szólt, meggyőződése, hogy nem jó dolog, ha az ország sikere az ellenzéknek kudarc. „Ez a siker az ellenzék sikere is, annak ellenére, hogy önök ellenezték azt az irányvonalat, amit mi viszünk” – fogalmazott. „A sikereket együtt vittük véghez, azonban amit önök gondolnak, hozzátartozik a demokrácia szellemiségéhez. Ha az ország sikeres, az a magyar polgároknak is jó” – zárta szavait a miniszterelnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.