Orbán az ellenzéknek: Akarnak-e Önök magyar államiságot?

Magyarország energiakitettségéről az oroszok és a németek tárgyaltak, mi még csak tárgyalófelek sem voltunk – eddig.

BL
2013. 02. 11. 14:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor az E.ON gázüzletágának megvásárlásra és a magyar–orosz tárgyalásokra vonatkozó azonnali kérdésekre reagálva hétfőn a parlamentben elmondta: az E.ON-szerződés a Ház előtt van, így meg lehet azt tárgyalni. A miniszterelnök emlékeztetett rá, hogy a magyar rezsiárak különösen magasak, ezért az az érdeke mindannyiunknak, hogy ezeket csökkenteni tudjuk. Ebben pedig fontos tétel a gáz – húzta alá.

A kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy a gáz nagy része Oroszországról érkezik, de az orosz–magyar gázszállítási szerződések nem nálunk vannak, azt egy orosz és német cég szerződése döntötte el az elmúlt években. „Magyarország energiakitettségéről az oroszok és a németek tárgyaltak, mi még csak tárgyalófelek sem voltunk” – mondta.

Akarnak-e szuverenitást?

A radikálisokhoz és a szocialistákhoz fordulva feltette a kérdést: „Akarnak-e önök magyar államiságot, szuverenitást? Akarják-e, hogy a magyarok döntsenek az ország fontos kérdéseiben, vagy azt szeretnék, hogy továbbra is a németek és az oroszok állapodjanak meg ezekről? Ha a magyar állam tulajdonába kerülnek a szerződések, 2015 után már hazánk tárgyalhat az esetleges hosszú távú gázszállítási szerződésről az oroszokkal. Így már a magyar állam tudja megkötni a szerződést” – mondta a miniszterelnök.

A gáztározókra vonatkozó kérdésre pedig úgy reagált, a kormány arra törekszik, hogy az ország területén lévő minden tározó magyar kézbe kerüljön. „Ezt el fogjuk érni, a kérdésben nagy lépéseket tettünk az elmúlt hónapokban” – tette hozzá a miniszterelnök.

A paksi atomerőmű bővítése kapcsán felidézte azt a 2009-es, a szocialisták által elfogadott határozatot, mely szerint szükség van a bővítésre. Ezt Mesterházy Attila is megszavazta – húzta alá. Minután az országgyűlés hozott egy döntést, a kormánynak az a dolga, hogy ezt végrehajtsa. A kivitelezésre nemzetközi tendert ír ki a kormány. „Az atomerőmű, amíg mi vagyunk kormányon, száz százalékban magyar tulajdonban lesz, senki nem kap tulajdonrészt” – mondta, cáfolva az elmúlt napok sajtóhíreit.

A magyar emberek számára fontos kérdések

A kormányfő január utolsó napján Oroszországban, Vlagyimir Putyinnal folytatott tárgyalásai után jelentette be, hogy a kabinet visszavásárolta azokat az eszközöket – például gáztározókat, szerződéseket –, amelyeket az előző kormányok privatizáltak. Hangsúlyozta: Magyarország polgárai most már biztonságban érezhetik magukat az energiaellátás mennyisége, illetve az érte fizetendő ár tekintetében is. Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója 2012. november 30-án írta alá a szándéknyilatkozatot az E.ON Csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek átruházásáról az MVM-re.

Orbán akkori tájékoztatása szerint a moszkvai tárgyalásai során minden, a magyar emberek szempontjából fontos kérdés napirendre került, így az orosz–magyar energetikai együttműködés, a magyar mezőgazdasági és ipari termékek Oroszországba történő értékesítésének kérdése, a két ország közötti légügyi kapcsolatrendszer és a kulturális, oktatási együttműködés kérdései is. A miniszterelnök szerint moszkvai látogatása fontos lépés volt, hogy a válság után kialakuló új világgazdasági rendszerben az eddiginél szorosabbá és a magyarok szempontjából gyümölcsözőbbé váljon az orosz–magyar kapcsolat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.