Állami kézbe kerülnek az E.ON földgázipari érdekeltségei

Orbán Viktor szándéknyilatkozatot írt alá erről a cég elnök-vezérigazgatójával. Január végéig lezárul a tranzakció.

BL
2012. 11. 30. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Havasi Bertalan közleményében kiemeli, Magyarország energiapolitikájában a tartós ellátásbiztonság megteremtésére törekszik, ennek megfelelően érdekelt abban, hogy az állami MVM csoport révén tevékenységét a földgáz-kereskedelem területén bővítse és a földgáztárolás területére is kiterjessze. A szándéknyilatkozat aláírói az évtizedes hagyományokon alapuló és kölcsönösen gyümölcsöző magyar–német gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok jegyében kifejezték szándékukat, hogy jóhiszemű, a felek érdekeit kölcsönösen szem előtt tartó tárgyalásokat folytatnak annak érdekében, hogy az E.ON csoport magyarországi földgázipari érdekeltségei – kölcsönösen előnyös feltételek, illetve a felmerülő kockázatok felek által elfogadható kezelése mellett – átruházásra kerüljenek az MVM-re egy 2012. december 15. napjáig véglegesen kitárgyalásra és kézjeggyel ellátásra kerülő, valamint legkésőbb 2013. január 31. napjáig aláírandó részvény-adásvételi szerződés keretében.

„Vissza fogjuk vásárolni az E.ON-t”

Az E.ON gázüzletágának visszavásárlási szándékát augusztus 25-én jelentette be Orbán Viktor Kőszegen, a Tranzit – Fesztivál a határon elnevezésű rendezvényen. „A kétharmados többségét a kormány olyan konfliktusokra is használta, hogy visszavettük a Mol-részvényeket az oroszoktól, visszavettük a vízművek egy részét ( ) a franciáktól, vissza fogjuk vásárolni pillanatokon belül az E.ON-t a németektől” – sorolta akkor a kormányfő. Négy nappal később a miniszterelnök már tárgyalt is Johannes Teyssennel, az E.ON igazgatótanácsának elnökével.

A Mol Rt. gázüzletágának eladása 2000-ben vetődött fel először, az első Orbán-kormány jelezte, hogy az állam megvásárolná, de a tranzakció nem jött létre. A 2002-ben létrejött új kormány azonban jelezte, nem tartja szükségesnek. A Mol ezután társaságokkal tárgyalt, nyilvánosságra került információk szerint a vevőjelöltek között volt az orosz Gazprom, a francia Gaz de France és az ukrán Naftogaz Ukrainy is.

Az E.ON 2005-ben vásárolt többségi részesedést a Mol földgázüzletágában 2,1 milliárd euróért. A Financial Times Deutschland (FTD) című német üzleti lap szerint a magyar érdekeltség az E.ON legfontosabb külföldi leányvállalata a gázüzletágban. Az E.ON magyarországi gázüzletági bevétele 1,95 milliárd euró volt 2011-ben. A korábbi magyar kormány 2010-ben opciót szerzett az érdekeltség visszavásárlására. Az opció 2016-ban jár le – idézte fel augusztusi beszámolójában az FTD.

A visszavásárlás bejelentése – a nonprofit közműcégek kialakításának egyik lépéseként – illeszkedik a kormány azon céljához, hogy megállítsa a rezsiköltségek emelkedését, hiszen így állami lehetőséggé válik a nagykereskedelmi gázárak alakítása.

Növelni kell az energiaellátás biztonságát

Mind anyagi, mind nemzetstratégiai szempontól előnyös lenne az E.ON magyarországi leánycégének visszavásárlása – mondta a miniszterelnök bejelentése után Fónagy János, a fejlesztési tárca parlamenti államtitkára. „Magyarország energiaellátási biztonsága alapvetően követeli meg, hogy a földgázkészletek és az ennek tárolására alkalmas berendezések nemzeti tulajdonban legyenek. Nem titok, korábban a Mol adta el ezeket az elemeket az E.ON-nak. Akkor is szorgalmaztuk – akár az energiatörvény kapcsán –, hogy alapvető nemzetstratégiai érdekeket szolgáló és biztosító berendezéseket, készleteket, hálózatokat nem szabad kiadni a nemzeti kézből” – mondta Fónagy.

Szijjártó Péter a Magyar Nemzetnek nyilatkozva pedig azt emelte ki: a mostani helyzetben rendkívül felértékelődött az energiaellátás biztonságának kérdése.

A tárgyalások folynak, várhatóan lesz eredményük – ezt október elején mondta a Hír TV-nek Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár. Kiemelte: a kormány a fogyasztók érdekeit kívánja képviselni, a törekvés a hosszú távú árcsökkentés, de minimum a befagyasztás – a globális piaci növekedés ellenére is.

Az államtitkár hozzátette: 2015-ben lejár a Gazprommal kötött hosszú távú gázvásárlási szerződés, amit az államtól megörökölt az E.ON. Ezt követően egy újabb hosszú időszakra köteleződik el hazánk. „Próbálunk enyhíteni a kiszolgáltatottságunkon, és ebben ennek a szerződésnek is szerepe lesz” – mondta Kovács Pál.

Cél a rezsicsökkentés

Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a közműszolgáltatásokról tartott csütörtöki vitanapon kiemelte: a villamos energia ára az előző szocialista és szabad demokrata kormányok alatt több mint 97 százalékkal, 2010-től napjainkig ugyanakkor mindössze 2,5 százalékkal emelkedett, a földgázárak pedig az előző kormányzati ciklusban 200 százalékot meghaladóan nőttek. Az Orbán-kormány intézkedéseinek hatására a földgázárak alacsony szinten tartásával a fogyasztók az elmúlt két évben több mint 400 milliárd forintot takarítottak meg.

Orbán Viktor pedig pénteken arról beszélt a Kossuth Rádióban, hogy a kormány a rezsi csökkentésén dolgozik. „A közszolgáltatások nem arra valók, hogy abból valaki pénzt keressen, ez a szektor nem a profit világa” – mondta a kormányfő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.