Orbán: A rezsiköltségek csökkentése a cél

A magyar gazdaságpolitika célja, hogy az embereknek minél több maradjon a zsebükben – mondta a miniszterelnök.

BL
2012. 11. 30. 8:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor pénteken, a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt erről. Azt mondta, azon dolgoznak egy szakértői csoporttal, hogy ne csak gázáremelés ne legyen, hanem a rezsiköltségek is csökkenjenek. „Nem jelentem még be, de csökkenteni akarjuk a rezsiköltségeket” – emelte ki. Ezt az ezen a területen működő cégek profitjának csökkentésével és az ezzel a lépéssel érintett összeg embereknél hagyásával tervezi a kabinet.

„A közszolgáltatások nem arra valók, hogy abból valaki pénzt keressen, ez a szektor nem a profit világa” – mondta a kormányfő. Hangsúlyozta: azt elfogadja, hogy az energiát termelő cégeknél profitnak kell jelentkeznie, de a fogyasztó és a termelő közé „ékelődő” szereplők esetében a profitot minimálisra kell csökkenteni.

Adósságátvállalás: a cégek következnek

Ugyanakkor arról is beszélt, hogy a lakosság és az önkormányzatok után a vállalkozások adósságrendezése következik. Az önkormányzati adósságátvállalást nem újabb hitelfelvétellel, hanem a magyar emberek által megtermelt pénzből tudják megvalósítani – fejtette ki.

A miniszterelnök elmondta: semmilyen válságadó nincs már a magyar rendszerben, a mostani adók alkotják majd a magyar adórendszert. Nincsenek ideiglenes elemek, a mostani elemek hosszú távon megmaradnak. A monopolhelyzetben lévő vállalatok adója nem fog csökkenni. Orbán Viktor hangsúlyozta, ezek a megadóztatott cégek a költségeiket nem tudták áthárítani a fogyasztókra. A magyar gazdaságpolitika célja, hogy az embereknek minél több maradjon a zsebükben, amit maguk használhatnak föl, ezért a munkára rakodó terhek csökkenni fognak.

Éljenek az árfolyamgáttal

A devizahitelezés kapcsán elmondta: 150 ezer családot kihoztak a devizacsapdából, most az árfolyamgát rendszere a követező lépés, a forint árfolyama bizonytalan lesz, ezért kéri az érintetteket, hogy lépjenek be az árfolyamgát rendszerébe.

Magyarország finanszírozása megoldott

Orbán Viktor a külföldi leminősítéseket „a múlt hangjainak” tartja. Azt mondta, a következő években ezek nem lesznek komoly hatással a gazdaságra, mert a jövőben sikeresnek minősülő gazdaságokat „nem ezek alapján lehet beazonosítani”, hanem a munkanélküliség, az adósság, vagy az államháztartási hiány számai alapján, amelyekben Magyarország jól áll.

Magyarország finanszírozása megoldott, pénzügyi oldalról biztos lábon áll, nincs szükségünk az IMF pénzére, biztonsági hálót igényelünk, az állampapírokat megveszik a piacon – jelentette ki. A munkanélküliség csökken, a finanszírozás megoldott, ráadásul a születések száma is nő. A rossz tendenciákat sikerült megfordítani, jó tendenciákat várhatunk a következő hónapokban – mondta a miniszterelnök.

Nemcsak számokról folyik a vita

Nem volt még példa az EU történetében arra, hogy elsőre sikerült megalkotni a költségvetést. A következő év elején újra összejönnek a tagállamok vezetői, lesz megállapodás, pánikra, kétségbeesésre nincs ok – mondta Orbán Viktor. A kormányfő hozzátette, számokról folyik ugyan a vita, de a megbeszélések többről is szólnak, arról, hogy a felek mit gondolnak a jövőről, az életről magáról. Meg kell védeni a volt kommunista országok, a történelmileg hátrányos helyzetű, kevésbé fejlett országok lehetőséghez juttatásának elvét.

Nem alkotmányellenes a regisztráció

A miniszterelnök szerint „nyilvánvalóan lesz” alkotmánybírósági kontrollja az új választási eljárási törvénynek és ez „jól is van így”. Hangsúlyozta ugyanakkor: a választási regisztráció nem alkotmányellenes, hiszen maga az alaptörvény szabályozza.

Emellett ugyanakkor számos részletszabálya van a jogszabálynak, amit azért jó, ha megvizsgál az Alkotmánybíróság (Ab), mert az „hűti a politikai vita hőmérsékletét” – tette hozzá a kormányfő, aki politikai „műbalhénak” minősítette a regisztrációval kapcsolatos vitát. Azt mondta: nincs olyan központi nyilvántartás ma Magyarországon, amellyel több százezer ember kirekesztésének veszélye nélkül le lehetne vezényelni egy választást.

Szavai szerint a 2010-es választások alkalmával is több tízezren „kirekesztődtek” a voksolásból. Nem a kettős állampolgárok, hanem a külföldön dolgozó nagyszámú magyar miatt van szükség a regisztrációra, amely „a nyugati civilizáció bevett intézménye” – mutatott rá.

Egyeztetés kezdődik a hajléktalanok helyzetéről

A miniszterelnök szerint a hajléktalanság kérdésével kapcsolatos alkotmánybírósági határozat „életszerűtlen” és igenis meg kell adni a jogot az önkormányzatoknak ahhoz, hogy úgy dönthessenek: közterületeiken ne élhessenek életvitelszerűen hajléktalanok. Közölte, az Ab döntése után a kormány egyeztet az önkormányzati vezetőkkel és „valószínűleg az emberekkel is fog”.

A miniszterelnök szerint két lehetőségük van: vagy készítenek egy új törvényt az Ab határozatának megfelelően, vagy „ki kell mondani olyan alkotmányos elveket, akár az alkotmányban”, amelyek lehetővé teszik, hogy az önkormányzatok úgy dönthessenek, hogy közterületeiken ne élhessenek életvitelszerűen hajléktalanok. Hangsúlyozta: az állam az elmúlt időszakban képessé vált annyi menedékhely fenntartására, mint amennyi ember fedél nélkül él ma Magyarországon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.