Segíti a demokráciát a választási regisztráció

Nem szűkíti a választójogot a regisztráció, inkább segíti a demokráciát, ugyanakkor meg kellene könnyíteni a választópolgárok feliratkozását.

WA
2012. 11. 29. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szűkíti a választójogot a regisztráció, inkább segíti a demokráciát, ugyanakkor meg kellene könnyíteni a választópolgárok feliratkozását – erről Gerő András, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára beszélt egy csütörtöki, budapesti rendezvényen. A Választási eljárás aktuális kérdéseiről a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott tudományos konferencián felidézte, ő már 2009-ben felvetette a regisztráció bevezetésének szükségességét, és arra mutatott rá, szerinte annak bevezetése várhatóan kihat majd a politika „minőségére”.

Gerő a regisztráció melletti, a határon túliakra hivatkozó kormányzati érveket gyengének mondta, ugyanakkor jelezte, azokkal az ellenzéki véleményekkel sem ért egyet, miszerint az szűkítené a választójogot. Nem értett egyet azzal sem, hogy a kormánypártoknak kedvezne a feliratkozás, és hogy az a hatalom meghosszabbítását szolgálná, mert ebben az esetben szerinte mindig minden elnököt újraválasztanának az Egyesült Államokban.

Szociológiai következményei lehetnek a regisztrációnak

Az egyetemi tanár úgy látja, a regisztrációnak inkább szociológiai következményei lehetnek, melyek hathatnak a politikai kultúrára. Szerinte (a szavazás feltételeként előírt) feliratkozás következménye az lesz, hogy a fejlettebb területekről – arányaiban – még többen, a fejletlenebbekről pedig még kevesebben mennek majd el regisztrálni, mint eddig.

„A regisztráció ebben az értelemben a választójogot nem sértve, mondjuk ki, egy burkolt cenzusként működik”, ami a képzettebb, a politika iránt érdeklődő és felelősebb választót hozza helyzetbe, ez pedig kihathat a politika minőségére – mondta.

Inkább segít a regisztráció

Gerő szerint a regisztráció „önmagában sem nem jó, sem nem rossz, és önmagában biztos, hogy nem rontja a demokrácia érvényesülési lehetőségeit, sőt inkább segíti”.

Azt hangoztatta, nem a regisztráció ténye, vagy hiánya a politikai demokrácia mutatója, ezért sem „ördögösíteni, sem megváltóként” feltüntetni nem érdemes. A magyar demokrácia sorsa nem ezen múlik, „de a minősége múlhat rajta”.

Elfogadták az új választási eljárási törvényt

A parlament hétfőn név szerinti szavazással, 251 képviselő egyetértésével, 91 ellenszavazat és 1 tartózkodás mellett fogadta el a kormánypártok által kezdeményezett új választási eljárási törvényt, amely a korábban már az alkotmányba emelt előzetes regisztráció részletes szabályait tartalmazza.

Ismert, Orbán Viktor július 27-én jelentette be, hogy bevezetik az előzetes választási feliratkozást az országgyűlési választásoknál. Magyarországon eddig az állam választói névjegyzéket állított össze, és saját adatbázisából indult ki, ezt most megfordítják, így aki a választásokon részt akar venni, annak fel kell iratkoznia, és ha ezt megteszi, akkor a jelöltállítás első pillatanától kezdve minden információt, ajánlástevési lehetőséget megkap. A 2014-es választásra jövő szeptember 1-jén indul majd az önkéntes feliratkozás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.