Rétvári Bence államtitkár – a fideszes kezdeményezésre tartott vita indításaként elmondott felszólalásában – azt mondta: a mostani kormányzati ciklust megelőző nyolc év „hiányos, ellentmondásos és egyoldalúan szolgáltatóbarát szemléletű” energetikai szabályozása, illetve a gazdasági világválság nyomán fellépő pénzügyi problémák együttes hatására az elmúlt években gyors ütemben nőtt a magyar családok, háztartások rezsikiadása.
Több mint 200 százalékos drágulást hoztak a szocialisták
Amikor a közműszámlák kiegyenlítése sok családnak mindennapi gondot jelent, akkor megengedhetetlen a közszolgáltatást nyújtó cégek extra méreteket öltő profittermelése – hangsúlyozta. Közölte: a villamos energia ára az előző szocialista és szabad demokrata kormányok alatt több mint 97 százalékkal, 2010-től napjainkig ugyanakkor mindössze 2,5 százalékkal emelkedett, a földgázárak pedig az előző kormányzati ciklusban 200 százalékot meghaladóan nőttek. Az Orbán-kormány intézkedéseinek hatására a földgázárak alacsony szinten tartásával a fogyasztók az elmúlt két évben több mint 400 milliárd forintot takarítottak meg – tette hozzá az államtitkár.
A vitanapot kezdeményező Zsigó Róbert, a Fidesz vezérszónokaként arról beszélt, hogy a Gyurcsány–Bajnai-kormányok szinte minden esetben a közműszolgáltató cégek érdekeit védték a fogyasztókkal szemben, hagyták, hogy ezek a vállalatok visszaéljenek erőfölényükkel, profitéhségüket a fogyasztókra terheljék, ezzel szemben a mostani kormány minden esetben a fogyasztók, a magyar emberek, családok érdekeit képviseli.
Emlékeztetett arra, hogy a kormány első intézkedései között moratóriumot rendelt el a közüzemi díjak emelésére, megakadályozta, hogy a közműcégek visszaéljenek erőfölényükkel és megerősítette a fogyasztóvédelmi hatóságokat.
A szolgáltatók érezzék: nem tehetnek meg mindent
A fideszes képviselő ugyanakkor úgy vélte: sok még a tennivaló, el kell érni, hogy a magyar fogyasztók egyre tájékozottabbak és tudatosabbak legyenek. Szerinte csökkenteni szükséges az adminisztrációs terheket, így a gázóra- és villanyóra-átírás és -csere határidejét, valamint egyszerűsíteni kell a kedvezményekkel kapcsolatos ügyintézést. Fontosnak tartotta azt is, hogy a szolgáltatók olyan számlát küldjenek ki, amelyeken el is lehet igazodni, és olyan ügyfélszolgálatokat kell létrehozni, ahol lehetséges a panaszfelvétel.
Hangsúlyozta: el kell érni azt is, hogy a szolgáltatók ne évente, hanem ennél gyakrabban legyenek kötelesek leolvasni a mérőórákat, megfelelően kell rendezni a szolgáltatás kikapcsolásának szabályait és az elszámolási viták eljárási rendjét, valamint meg kell erősíteni a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzési jogkörét, hogy a szolgáltatók érezzék, nem tehetnek meg mindent, amit akarnak. El kell érni, hogy a szolgáltató cégek, valóban szolgáltassanak – foglalta össze a szükséges változások irányát.
MSZP: 2010 előtt jobb volt
Józsa István az MSZP vezérszónoka arról beszélt, ha egy kormány vitanapot kezdeményez, azt mutatja, hogy nagyon nagy bajban van, és nem ért el eredményeket. 2010 előtt a közműellátások egyre több fogyasztó számára váltak elérhetővé, a számlát szinte mindenki ki tudta fizetni, annak ellenére, hogy az energiahordozók ára emelkedett a világpiacon – mondta. A mostani kormány befagyasztotta a panelfelújítási programot, az elmúlt 2,5 évben megháromszorozódott azoknak a díjhátralékkal küzdők száma, akiket az ellátásból kikapcsoltak, a rezsiköltségek pedig 15-20 százalékkal nőttek – sorolta. Kitért arra is, hogy egyszerűsödtek a tartozás miatt kikapcsolások, csökkentek a védendő fogyasztók jogai is, és az árstop ellenére az energiaköltségek folyamatosan nőnek.
Simon Gábor, az ellenzéki párt másik vezérszónoka azt mondta, hogy szemléletbeli különbség van a mostani kormány és a korábbi kabinet között, mint ahogy a kabinet ígéretei és a valóság, a cselekedetei és vágyai között is. A fogyasztóvédelem csalódások sora, a gyorsabb, pontosabb információcsere, a fogyasztók fokozott védelme helyett, inkább a kiszolgáltatottságuk nőtt – hnagsúlyozta. Kitért a panelprogramra is, és azt mondta: 2009-ben 16 milliárd forint jutott rá, míg most ez az összeg jó, ha eléri a 2 milliárd forintot. A kormány nem a jövőről gondolkodik, hanem ellenségképet kreál, és azon akarja elverni a port – mondta.
Csökkent a fogyasztók kiszolgáltatottsága
Spaller Endre, a kisebbik kormánypárt vezérszónoka kiemelte: a kabinet nem a megszorítások útjára lépett, hanem azokra a cégekre vetett ki adót, amelyek a nyereségük ellenére a közös teherviseléshez kevéssé járultak hozzá, és ezek közé tartoznak a közműcégek. A kormánypárti politikus szerint az áremelésekkel szemben ma már nem annyira kiszolgáltatottak a fogyasztók, és reményét fejezte ki, hogy ez a helyzet tovább javulhat a jövőben. Megjegyezte: minden nyugati ország igyekszik energiaszektort nemzeti tulajdonban tartani, Magyarországon azonban a baloldali kormányok eladták ezeket a cégeket.
Felidézte a kormány azon intézkedését, amellyel moratóriumot rendelt el a közüzemi áremelkedésekre, és a lakosság teherviselését csökkentendő január 1-jétől infláció alatti áremelkedés lehetséges csak végfelhasználói árakban. Lehetőség lesz továbbá a cafeteria rezsire történő fordítására is – mondta a kormánypárti politikus.
A jobbikos Z. Kárpát Dániel azt mondta: a közműszolgáltatókban mint stratégiai fontosságú cégekben kizárólag többségi állami tulajdon lehet. Ezeket ténylegesen nonprofit cégekké alakítanák át – mondta –, és sürgette, hogy minden tisztességes magyar állampolgárnak járjon az ellátás biztonsága.
„Gyurcsány és Bajnai úgy táncolt, ahol a multik fütyültek”
Scheiring Gábor, az LMP egyik vezérszónoka szerint a közművek ügyében nem a „piac vagy állam” kérdésében kell állást foglalni, hanem arról, hogyan lehet megteremteni a politikai közösség demokratikus felügyeletét a közműszolgáltatások felett. Számonkérhetőség, elszámoltathatóság és demokratikus közösségi kontroll hiányában nem megvalósítható a közszolgáltatások valódi közösség célú működtetése – jelentette ki.
Földesi Gyula fideszes képviselő arról beszélt, hogy a 2010-es kormányváltást követően szemléletváltás volt a fogyasztóvédelem területén, a kormány célkitűzése az volt, hogy a fogyasztóvédelmi előírások lefedjék a közműszolgáltatásokat is. Szerinte ugyanis a korábbi évek szabályozása nem a fogyasztókat, hanem a szolgáltatókat védte, a Gyurcsány–Bajnai-korszak szakértői, politikusai végignézték, hogy a külföldi óriásvállalatok bármit megtehetnek a magyar fogyasztóval. „Gyurcsány és Bajnai úgy táncolt, ahol a multik fütyültek, (...) Magyarország ellen hozták meg döntéseiket, és ezt teszik a mai napig is” – fogalmazott. Ezzel szemben – folytatta – az Orbán-kormány óvja a lakosságot a minél nagyobb profitra vágyó multikkal szemben.
Törvénymódosító javaslatok jönnek
Mágori Józsefné (Fidesz) azt mondta: a kormány jelentősen javított a fogyasztóvédelem lehetőségein. A képviselő azonban azt javasolta az államtitkárnak: a kormány szigorítsa a közműszolgáltatók ügyfélszolgálatának működését. A vitanapot kezdeményező Zsigó Róbert azt mondta: a Fidesz és KDNP partnere a kormánynak abban, hogy a fogyasztók érdekében törvénymódosításokat fogadjanak el.
Rétvári Bence, KIM államtitkár zárszavában hangsúlyozta: a kormány továbbra is az energiaszolgáltatók erőfölényéből adódó fogyasztói terhek mérséklésére törekszik. Közölte: a kormány törvénymódosító javaslatokkal áll majd elő, amelyek érintik a számlák egyszerűsítését és közérthetőségét, a fogyasztói érdekérvényesítési és panaszkezelési felületekkel kapcsolatos kérdéseket, a mérőleolvasással, méréssel és díjfizetéssel kapcsolatos ügyeket, illetve az energialopással összefüggő kötbérezési és kikapcsolási kérdéseket.
Az Országgyűlés kedden fogadta el azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében mégsem mentesülnek a közművezetékek után fizetendő adó alól a földgáz-szállítási és a villamosenergia-ipari átviteli rendszerirányító tulajdonában álló vezetékek. Mindezek mellett az Országgyűlés elfogadta a nemzetgazdasági miniszter módosító javaslatát is, így a közműadót fizetnie kell a Molnak és az MVM-nek is. A kabinet körülbelül 60 milliárd forintos többletet remél a költségvetésben éves szinten.
Rogán: Nem fogják hagyni, hogy elszabaduljanak az árak
Nem fognak fizetni a családok a hiánycsökkentés miatt– mondta Rogán Antal a Hír Televízió stúdiójában. A Fidesz frakcióvezetője a közműadóval kapcsolatban elmondta, hogy nem engedik elszabadulni az árakat, azok nem emelkedhetnek az infláció mértékénél jobban. A szolgáltatók képesek lesznek majd a profitjukból állni. A gázár sávos emelésével kapcsolatban elmondta, elsődleges céljuk a fennálló gázfüggőség enyhítése. Hozzátette: uniós forrásokból különféle programokkal segítik az embereket a korszerűsítésben és a diverzifikációban, amelynek segítségével a függőségi helyzeten javítani lehet.
Kiemelte, hogy a döntés a lakosság 1-2 százalékát érinti majd, mivel a szintet magasan húzták meg. A villamos energia díjazásával kapcsolatban pedig elmondta: a rendszer az infláció mértékére épül. Hozzátette, hogy a közműdíjak megadóztatásából befolyt pénzeket a közösségi közlekedésre fordítják. Többletbiztonságot jelent az emberek számára az is, hogy a közműcégek árait a kormány alakítja, így azok nem háríthatják át közvetlenül az ügyfeleikre az új adót.
Selmeczi: Fájnak a szocialistáknak a kormány intézkedései
„Az emberek 2010-ben megmutatták, mit gondolnak a Gyurcsány–Bajnai korszakról” – így reagált Selmeczi Gabriella Tukacs István közleményére, miszerint a közműadó bevezetése megint a lakosság számláit fogja jelentősen megnövelni. A Fidesz szóvivője rámutatott: a kormány a gazdasági válság terheit megosztotta a lakosság, a bankok és a multinacionális tőke között, „ami továbbra is nagyon fáj a szocialistáknak, akik sohasem a családok oldalán álltak”.
A jelenlegieknél áttekinthetőbb rezsiszámlákra, gyakoribb, például negyedévenkénti mérőóra-leolvasásra és több ügyfélszolgálatra van szükség a fideszes Zsigó Róbert szerint, aki mindezt az általa kezdeményezett, a közműszolgáltatások helyzetéről rendezett csütörtöki parlamenti vitanap alkalmából mondta budapesti sajtótájékoztatóján. Bővebben.