Medvegyev: Ideje elgondolkodni az euróval kapcsolatban

A ciprusi példa okot szolgáltat Moszkvának arra, hogy átgondolja, van-e helye az eurónak az oroszországi tartalékvaluták között – mondta az orosz kormányfő.

WL
2013. 03. 21. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök, valamint Vlagyimir Putyin orosz államfő korábban többször is hangsúlyozta: bízik az euróban és Oroszország nem szándékozik csökkenteni az európai uniós valuta súlyát a valutatartalékaiban. „Ha Cipruson ez (a bankbetétek megadóztatása) lehetséges, miért ne lehetne megcsinálni Spanyolországban, Olaszországban, és néhány más országban, ahol pénzügyi problémák vannak? Holnap ott fogják elkobozni a betéteket. Ez ok arra, hogy elgondolkodjunk” – válaszolta az orosz kormányfő az Interfax kérdésére.

Oroszország valutatartalékainak 41-42 százaléka euró. Medvegyev hangsúlyozta, hogy Oroszországnak kiszámíthatóságra van szüksége, de szerinte az Európai Unió javaslata a bankbetétek megadóztatására nem kiszámítható, némileg nem megfelelő döntésről tanúskodik.

Az orosz kormányfő megerősítette, hogy a Mihalisz Szarrisz pénzügyminiszter vezetésével Moszkvában tárgyaló ciprusi kormányküldöttség több állami eszközt kínált megvételre Oroszországnak. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy előbb az Európai Uniónak kell megtennie a nemzetközi jogi normáknak megfelelő javaslatait, figyelemmel a belső (ciprusi) törvényekre is, amelyekben garantálják a tulajdon érinthetetlenségét.

„Ezt követően tesszük meg javaslatainkat, de eddig semmi újat nem hallottunk” – jelentette ki Medvegyev. A ciprusi szárazföldi talapzat alatti gázlelőhelyek kiaknázásában való orosz részvételt bonyolult kérdésnek nevezte. Példának Ciprus Törökországgal meglévő problémáit hozta fel. Hozzátette, hogy Oroszország kész megvizsgálni Ciprus bármilyen javaslatát és megérteni a szigetország vezetésének érvelését.

Az orosz kormányfő emlékeztetett arra, hogy Oroszország 2011-ben 2,5 milliárd eurós hitelt nyújtott Ciprusnak, így, mint mondta, országa mindenképpen részt vesz a uniós tagállam likviditásának és fizetőképességének fenntartásában.

Dmitrij Medvegyev az Oroszország és az Európai Unió együttműködését tárgyaló moszkvai nemzetközi tanácskozáson a ciprusi válság megoldásában Moszkvával közös cselekvésre szólította fel az Európai Bizottságot.

Az Európai Unió és a ciprusi kormány úgy viselkedik az adósságprobléma megoldásakor, mint „elefántok egy porcelánboltban” – jelentette ki Medvegyev orosz kormányfő szerdán, Oroszország és az Európai Bizottság csütörtökön kezdődő moszkvai tárgyalásai előtt nyilatkozva. A miniszterelnök szerint „ami hibát el lehetett követni ebben a helyzetben, azt mind elkövették, beleértve a pénzügyi intézményekbe vetett bizalom felőrlését általában, s nem csak Cipruson”. Az orosz kormányfő közölte, hogy a következő két napban „meglehetősen intenzíven” kívánja megvitatni az Európai Bizottság képviselőivel a ciprusi pénzügyi válság kérdését.

Az Európai Bizottság kész nyitott kapcsolatokat építeni partnereivel a ciprusi helyzettel kapcsolatban – jelentette ki José Manuel Barroso egy az Oroszország és az Európai Unió együttműködéséről szóló moszkvai tanácskozáson. Az Európai Bizottság elnöke arra utalt, hogy Brüsszel nem értesítette Moszkvát a múlt szombati döntésről, amely, mint hangsúlyozta, kompromisszum eredménye volt.

José Manuel Barroso szerint a ciprusi válság a rendkívüli módon felduzzasztott, mértékében az ország GDP-jének nyolcszorosát kitevő pénzügyi rendszer következménye. Kijelentette, hogy bár Brüsszelnek és Nicosiának nem sikerült egyezségre jutnia a segítségről, az Európai Bizottság készen áll arra, hogy kiutat találjanak a kialakult helyzetből.

Rögtönzések és veszélyes precedensek jellemzik a Cipruson kialakult bankválság eddigi megoldási kísérleteit a Fitch Ratings csütörtöki helyzetértékelése szerint. A nemzetközi hitelminősítő londoni szakelemzői szerint a ciprusi válság megmutatta, hogy az euróövezeti szintű pénzügyi és költségvetési kockázatmegosztás feltételeinek tisztázása felé tett jelentősebb előrelépés híján minden egyes szuverén és bankválságot rögtönzött jellegű válaszlépés követ, és ez csak fokozza a bizonytalanságot, aláásva a piaci bizalmat és a pénzügyi stabilitást.

A Fitch szerint a ciprusi segélycsomag esetében javasolt megoldás, vagyis a bankbetétesek bevonása a teherviselésbe az euróövezeti adófizetőkre háruló költségek minimalizálásának erőteljes döntéshozói szándékát tükrözi, ez a megoldás azonban potenciálisan veszélyes precedenst teremt más olyan valutauniós tagállamok számára, amelyek bankrendszere szintén gyenge lábakon áll. A cég elemzői szerint a ciprusi bankbetétek e héten foganatosított befagyasztása gyakorlatilag a szabad tőkeáramlás korlátozásával ér fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.