Fitch: Málta nem Ciprus

A máltai és a ciprusi bankrendszerek közötti különbségek sokkal nagyobbak, mint a hasonlóságok – állapítja meg a Fitch Ratings elemzése.

WL
2013. 04. 16. 20:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő elemzői szerint igaz, hogy a máltai és a ciprusi bankrendszer mérete egyaránt jóval nagyobb a két ország teljes gazdaságáénál, és mindkét bankszektor függ bizonyos mértékben a nem rezidens betétesek nyújtotta finanszírozástól, ám a közelebbi vizsgálat komoly különbségeket is feltár.

A máltai bankrendszer teljes eszközállománya Málta hazai össztermékének (GDP) 789 százalékát teszi ki; ez az euróövezeten belül a második legmagasabb ráta Luxemburg után. A ciprusi bankszektor összesített mérlegfőösszege a helyi GDP-érték 672 százaléka volt tavaly.

Mindazonáltal a Máltán működő, a helyi gazdasághoz „elhanyagolható mértékben” kötődő nemzetközi bankok eszközállománya a GDP-érték 494 százalékával egyenlő; ez a ráta a központi szerepet betöltő, a máltai gazdasághoz szorosan kapcsolódó és rendszerszintű fontosságúnak tartott hazai bankok esetében ugyanakkor csak 218 százalék, a helyi kisbankok esetében pedig mindössze 77 százalék a Fitch kimutatása szerint.

A hitelminősítő londoni elemzői azt valószínűsítik, hogy a máltai kormány szükség esetén támogatást nyújtana a központi jelentőségű hazai bankoknak. A Fitch Ratings szerint az ugyanakkor rendkívül valószínűtlen, hogy Málta a külföldi tulajdonú nagybankokat is támogatná, ezek ugyanis adott esetben saját anyabankjuktól, vagy a tulajdonos bankok honos országának kormányától kapnának segítséget.

Mindezek alapján a Fitch szakértői azzal számolnak, hogy a bankrendszerbeli kockázatokból a máltai közfinanszírozásra háruló esetleges pénzügyi kötelezettségek mértéke messze elmarad a ciprusitól.

Mindemellett a máltai bankrendszert kevésbé fenyegeti a nem rezidens betéttulajdonosok destabilizáló mértékű pénzkivonása is, annak ellenére, hogy e betétesi kör aránya a rendszerszintű betétállományon belül nagyobb – 68,8 százalék –, mint Cipruson (37 százalék). A máltai bankokban tartott külföldi betétek zöme ugyanis nemzetközi tulajdonú bankokban van – főleg a máltai bankok anyabankjaié –, és ez a betétesi struktúra kisebb betétmenekítési kockázatot jelent, mint más betétfajták, például azok, amelyeket gazdag külföldi magánszemélyek tartanak fenn – áll a Fitch Ratings keddi londoni elemzésében.

A cég a különbségek illusztrálására hangsúlyozza, hogy Máltára elsőrendű befektetési ajánlású „A plusz” szuverén adósbesorolást tart érvényben stabil kilátással, Ciprust ugyanakkor mélyen a spekulatív sávban, „B” besorolással listázza, és ez az osztályzat is negatív kihatású felülvizsgálat alatt áll.

Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor a ciprusi bankválság után Málta is a piac figyelmének középpontjába kerülhet.

Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászainak minapi helyzetértékelése szerint igaz, hogy a máltai bankszektorban külföldi bankok dominálnak, amelyek az adott bankcsoporton belüli likviditáskezelésre használják a máltai bankrendszert, jóval kisebb kockázatot támasztva így, mint amekkorát például az időközben felszámolt ciprusi Laiki bank jelentett a helyi bankszektorra.

Ha azonban valamelyik külföldi tulajdonú nagybanknál mégis fizetőképességi problémák támadnak, az elsöpörheti a máltai betétbiztosítási alapot, és a betétesek gyorsan kimenekülhetnek az országból, mivel – csakúgy, mint Cipruson – a máltai bankok portfólióiban kevés az olyan adósságpiaci befektetési eszköz, amelyet át lehetne strukturálni, még mielőtt a betétesek megtakarításaira kerülne a sor – állt a Capital Economics elemzésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.