„Ciprus az Európai Unió szilárdan lehorgonyzott tagja, és az is marad. Az Európai Unió pedig kész kiállni Ciprus és a ciprusiak mellett ezekben a rendkívül nehéz időkben” – mondta a bizottság portugál elnöke.
Barroso ennek érdekében az uniós források mielőbbi és lehető leghatékonyabb mozgósítását sürgette, ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Ciprusnak is végre kell hajtania a vállalt reformokat. „Nincs vesztegetnivaló idő” – nyomatékosította Barroso, aki úgy vélekedett, hogy a márciusban elfogadott program és a hozzá kapcsolódó mentőcsomag a megfelelő eszköz a ciprusi gazdaság újraindítására.
Ezzel Ciprus felülvizsgálhatja növekedési modelljét, eltávolodhat a korábbi, fenntarthatatlan helyzettől, felszámolhatja a túl nagyra nőtt és tőkehiányos bankszektor jelentette sebezhetőséget – hangoztatta José Manuel Barroso. A politikus fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a program végrehajtása stabilitást és széles politikai konszenzust igényel.
Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök örömmel nyugtázta, hogy a szigetország partnerei elismerik Nicosia „őszinte erőfeszítéseit”, és ígéretet tett, hogy a ciprusi kormány teljesíteni fogja vállalásait.
Ismert, hétfői helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők úgy vélekedtek, hogy a várható súlyos lakossági megpróbáltatások és a külső finanszírozás bizonytalansága miatt változatlanul fennáll annak a kockázata, hogy Ciprus végül távozni kényszerül az euróövezetből.