A jegybank közleménye szerint a program III. pillérével az MNB célja a magyar gazdaság rövid lejáratú külső adósságának és az MNB kéthetes kötvényállományának együttes csökkentésén keresztül az ország külső sérülékenységének mérséklése. A jegybank április elején jelentette be a három intézkedésből álló programot. Az első két pillér értelmében a jegybank egyrészt – a kereskedelmi bankok útján – a mikro-, kis- és középvállalatokat 250 milliárd forintnyi kedvezményes hitellel támogatja. Másrészt 250 milliárd forint áll majd rendelkezésre arra, hogy a kkv-k devizahiteleiket kedvezményes kamatozású forinthitelre váltsák.
A jegybank növekedési hitelprogramjának keretében június eleje és augusztus vége között már a pénzintézetek és a kis- és közepes vállalatok (kkv) közötti szerződéseket kell megkötni – mondta Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke egy budapesti konferencián.
A program harmadik pillére értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a jegybanknál tartott kéthetes jegybanki kötvényállományukat, miközben az MNB a devizatartalék terhére hasonló értékben biztosítana számukra devizaforrást rövid lejáratú külső adósságuk törlesztésére. A pénteken közölt, az MNB honlapján olvasható részletes tájékoztató szerint a tenderek aktuális feltételeit minden hét első kereskedési napján hirdetik meg 10 órakor, az eredményhirdetés időpontja 12 óra.
A 116 milliárdra pályázó MKB közleménye szerint a bank tavaly elfogadott növekedési stratégiájának egyik kulcseleme a kis- és középvállalati (kkv) szektor, ezért ebben a szegmensben a fokozott aktivitás fenntartására törekszik.
A közleményben idézik Balássy Lászlót, az MKB wholesale, valamint pénz- és tőkepiaci üzletágért felelős igazgatósági tagját, aki szerint „a program főbb célkitűzései, különösen a gazdasági növekedés felgyorsítása, valamint a kis- és középvállalati szektor terheinek csökkentése kiemelten fontosak az MKB Banknak. A program egyszerre lehet katalizátora a kis- és középvállalati növekedési stratégiánknak, valamint megalapozója a hitelkereslet élénkülésének. Ezért egyetlen pillanatig sem volt kérdéses, hogy csatlakozunk-e a jegybanki programhoz.”