Jó esély van arra, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól

Évi százmilliárd forintos nagyságrendű további terhet jelentene Magyarország számára, ha idén nem sikerülne kiszabadulnia az ellene 2004, vagyis az EU-csatlakozás óta folyó túlzottdeficit-eljárás alól – mondta Parragh László.

2013. 05. 23. 22:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Parragh, valamint a rendezvényen részt vevő európai bizottsági tisztségviselők – akik a médiától nevük mellőzését kérve szólaltak meg – egyaránt úgy vélekedtek: jó esély van arra, hogy az uniós végrehajtó intézmény a közeli napokban a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás beszüntetése mellett foglaljon állást. A magyar kamarai elnök ugyanakkor kétkedően nyilatkozott arról, hogy az EU hamarosan sikereket tudna elérni a gazdasági válság leküzdésében. Azt mondta, Európa – amely a 2008-ban kitört hitelválság kezdetén azt állította, hogy az egész csupán amerikai probléma – folyamatosan egy-két éves lemaradásban van a válságra történő válaszadás teendőit illetően.

Parragh László ugyanakkor bírálta azt a jelenséget is, hogy a Magyarországnak szánt uniós támogatási pénzekből jelentős összegek „ragadnak bent” az EU kasszájában. A bankrendszerről szólva a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke bírálta azokat a külföldi bankokat – szerinte főként osztrák pénzintézetekről van szó –, amelyek, mint fogalmazott, a „fogd a pénzt, és fuss” elvének jegyében jelentek meg Magyarországon, majd hatalmas összegeket vontak ki onnan. Parragh szerint meg kell reformálni azt a magyar bankrendszert, amely – a kamarai adatok szerint – 89 százalékban külföldi kézben van.

Az uniós tisztségviselők egyike ugyanakkor olyan példákkal élt, hogy Finnországban alig van finn kézben pénzintézet, mégis jól működik a bankrendszer, Spanyolország pedig spanyol kézben levő bankokkal is válságos helyzetbe tudott süllyedni. Az egyik európai bizottsági tisztségviselő – elismerve a túlzottdeficit-eljárás terheit – Magyarország fő problémájának a külfölddel szembeni eladósodottság magas fokát tartotta. Mint mondta, meg kell tanulni, hogy a bankár napsütésben szívesen ad kölcsön esernyőt, ám amint elered az eső, azt azonnal visszakéri. Aki pedig hitelhez akar jutni a banktól – tette hozzá –, annak meg kell tudnia győzni a bankot arról, hogy nincs is szüksége a pénzre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.