Tízmilliárdos egyetemi tartalék állampapírban

A bevételek és az állami források folyamatos csökkenése ellenére néhány felsőoktatási intézménynek még mindig jelentős tartaléka, összességében tízmilliárd forintot meghaladó értékpapír-állománya volt 2012-ben.

Magyar Nemzet
2013. 05. 23. 3:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állami felsőoktatási intézmények értékpapír-állománya 2009-ben csaknem 27 milliárd, 2010-ben 23 milliárd, 2011-ben 20 milliárd, tavaly pedig mintegy 10 milliárd forint volt – értesült a lap. A Magyar Nemzet szerkesztőségének birtokába jutott összesítés szerint tavaly négy intézmény költségvetési beszámolója tett említést ilyen típusú befektetésről: a Debreceni Egyetem 200 milliót, a Szent István Egyetem 578 milliót, az Óbudai Egyetem egymilliárdot, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem pedig 8,3 milliárd forintot fektetett állampapírokba.

Az intézményeknek egyébként még a 2005-ös felsőoktatási törvény adott lehetőséget arra, hogy a saját bevételeiket, valamint az előző évi maradványaikat ilyen célra hasznosítsák, feltéve, hogy nincs lejárt kötelezettségük. Ezt sokan ki is használták, amikor még volt mit félretenni: 2009-ben például még 11 intézmény tudta állampapírba invesztálni a pénzét, köztük olyan kis, vidéki, jelenleg a megmaradásért küzdő képzőhelyek is, mint a szolnoki vagy a kecskeméti főiskola. A felsőoktatásra egyébként az idén 123 milliárd forint költségvetési forrást, plusz 58 milliárd forint célzott támogatást fordít az állam. Emellett a tavalyi elszámolásból még 19 intézménynek tartozik az állam, összesen 4,4 milliárd forinttal: a legtöbb pénz (637 millió) a Műegyetemnek jár, a legkevesebb (10 millió) pedig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemnek.

Mindezt kiegészíti a felsőoktatási struktúraváltási alapból várható 11 milliárdos segély: nyár közepéig a hat legrosszabb anyagi helyzetben lévő intézmény, majd július után két kivétellel (óbudai és debreceni egyetem) mindenki forrásokhoz jut. A forráselosztás nyertese a Nyugat-magyarországi Egyetem lesz, amelyet az év végéig nem kevesebb, mint másfél milliárddal segítenek ki.

A felsőoktatási intézmények a fent jelzett megtakarításaik és a jelentős állami ráfordítások ellenére nagyon elégedetlenek és türelmetlenek: miután a Magyar Rektori Konferencia múlt héten kemény hangú közleményben követelte a tavalyról járó források és a korábban beígért 58 milliárdos fenntartói pluszforrás mielőbbi folyósítását, a felsőoktatási kerekasztal többi tagja (a hallgatói, dolgozói és üzleti szféra képviselői) a napokban még nyílt levelet is küldött Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének, amelyben ugyancsak a jelenlegi helyzet tarthatatlanságára hívják fel a figyelmet.

Csókás Adrienn

Részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.