A Gfk Hungária Komplex Fogyasztói Bizalom Index (FBI) mutatója 6 pontos növekedés eredményeképpen 2013 júniusában 160,8 ponton áll. A Fogyasztói Várakozások Index (FVI) alakulásában jelentős emelkedés figyelhető meg 2013 második negyedévében, értéke 11 pontos növekedéssel elérte a 195,9 pontot. A Gfk kitér rá, a növekedés oka, hogy javult az ország gazdasági helyzetének megítélése különösen rövid távon, vagyis az elkövetkező 12 hónapra vonatkozóan: az ország gazdasági helyzetét rövid távon optimistán megítélők aránya az előző negyedévben mért 24 százalék után júniusban 28 százalékra emelkedett.
Negyedévről negyedévre egyre több ágazat fog bekapcsolódni a növekedésbe, a nagy kérdés az, hogy a bővülés mennyire lesz erőteljes, illetve tartós – mondta Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője csütörtökön, a társaság negyedéves elemzői sajtóbeszélgetésén.
Az első három hónap erős teljesítménye alapján az idei év egészében növekedés várható a magyar gazdaságban, annak ellenére hogy az árvíz valamelyest visszavetheti a mezőgazdasági termelést – jósolták jelentősen feljavított előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Mindazonáltal a márciusi 20 százalékkal szemben az év 6. hónapjában már 27 százalék nyilatkozott arról, hogy az ország gazdasági helyzete ma jobb, mint egy évvel ezelőtt; továbbá az előző negyedévhez képest emelkedett a derűlátók aránya, hiszen közel minden második magyar lakos (47 százalék) javulást vár hosszú távon. A pozitív várakozások ellenére a Vásárlási Hajlandóság Index (VHI) értéke nem változott számottevően 2013 júniusában, 1 pontos emelkedéssel jelenleg 121,8 ponton áll – teszi hozzá a Gfk összefoglalójában.
Hangsúlyozzák, hogy a munkanélküliség alakulásával kapcsolatos vélekedések 2013 júniusában hasonló képet mutatnak, mint az előző negyedévben: tíz lakosból négy (39 százalék) számít a munkanélküliség növekedésére, míg korábban 45 százalékuk vélekedett így.
Az inflációs várakozásokat illetően sem történt számottevő változás: a lakosság túlnyomó része (73 százalék) továbbra is az árak emelkedésére számít. A válaszadók átlagosan 7 százalékos növekedést várnak az elkövetkező 12 hónapban. Az infláció csökkenésében bízók egy része inkább bizonytalanná vált, és arányuk csökkent, miközben azok hányada, akik a várakozásokat firtató kérdésre „nem tudja/nem válaszol” választ adtak, ugyanennyivel nőtt – írja a Gfk.
Az élénkülő külső kereslet, az építőipar és a mezőgazdaság jobb teljesítményével kihúzta Magyarországot a recesszióból 2013 első negyedévében – állapította meg a Századvég Gazdaságkutató Zrt. negyedéves konjunktúrajelentésében.
Az első három hónap erős teljesítménye alapján az idei év egészében növekedés várható a magyar gazdaságban, annak ellenére hogy az árvíz valamelyest visszavetheti a mezőgazdasági termelést – jósolták jelentősen feljavított előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.