Húsáruért mentem a henteshez, amikor megláttam egy táblát, amelyik azt hirdette, hogy Széchenyi-pihenőkártyát (Szép-kártya) is elfogadnak az üzletben – mesélte a Magyar Nemzet olvasója, aki furcsállta a feliratokat, ezért rá is kérdezett arra, hogy mit vásárolhat az üzletben az ilyen célra egyébként nem használható, ugyanakkor vendéglátásra igénybe vehető pihenőkártyával.
– Bármit – érkezett a válasz. Ekkor olvasónk rákérdezett, hogy ez biztosan így van-e, hiszen csak nyers húsokat árulnak, mire a „persze, hiszen ez is vendéglátás” választ kapta a kereskedőtől.
Több olyan hentes van az országban, amelyik Széchenyi-pihenőkártya-kibocsátókkal szerződött, így elfogadhatja a plasztiklapot. Kérdés, hogy ezek közül mennyi az, amelyik betartja a kártya használatával kapcsolatos feltételeket. Márpedig a pihenőkártya legfőbb célja az lenne, hogy a turizmust és a vendéglátást élénkítse. Emiatt pedig szabályszerűen csak a kibocsátókkal szerződött hotelek, éttermek, kifőzdék, termálfürdők és sportlétesítmények, illetve egyéb, turisztikai, vendéglátási vagy szabadidős szolgáltatásokat kínálók számláit lehet kiegyenlíteni vele.
Az esetről megkérdeztük a Nemzetgazdasági Minisztérium véleményét is, és azt a választ kaptuk, hogy a Széchenyi-pihenőkártya vendéglátás alszámlájáról kizárólag meleg étel, készétel vásárolható. Mivel ilyet több hentes is árul – hiszen sokuk rendelkezik sütődével és készít grillcsirkét vagy éppen sült kolbászt –, az ilyen üzlet jogszerűen köthet Szép-kártya-elfogadóhelyi szerződést. Az viszont a szolgáltató felelőssége, hogy szabályosan fogadja-e el a plasztiklapot, vagyis csak azokat a termékeket és szolgáltatásokat értékesíti-e Szép-kártyával, amelyeknél ezt ténylegesen meg is teheti. A nyers hús árusítása nyilvánvalóan nem tartozik ezek közé – áll a tárca válaszában.
Szabó Emese
A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.