Seregdy Tamás, az EY üzleti tanácsadási szolgáltatások üzletágának igazgatója az MTI-hez eljuttatott közleményben kiemeli, hogy a bankok mérlegfőösszegei egyre stabilabbak, a költségcsökkentő lépések és az elbocsátások azonban továbbra is napirenden vannak. A szakember szerint jelenleg nem a kismértékű „kozmetikázások” korát éljük, olyan stratégiai költségcsökkentési lépésekre van szükség, amelyek a folyamatok teljes újragondolásán és automatizálásán alapulnak.
Seregdy Tamás arra is rámutat, hogy Magyarországon az európai folyamatoktól némiképpen eltérő trendek mutatkoznak. Annak ellenére, hogy az elmúlt években voltak költségcsökkentő intézkedések, Magyarországon még mindig van működési tartalék a rendszerben. A hazai banki vezetők figyelmét azonban egyelőre a jogszabályváltozások és az ebből adódó feladatok kötik le.
A 250 európai pénzintézet döntéshozójának megkérdezésével évente kétszer végzett felmérés legfrissebb adatai szerint a válaszadók több mint fele arra számít, hogy javítani tud az eredményein a következő hat hónapban, harmaduk pedig arra, hogy a jelenlegi szinten tud maradni. A legoptimistábbak az osztrák és a belga pénzintézetek.
A megkérdezettek 45 százaléka biztos abban, hogy javítani tudja finanszírozási mixét ebben az évben. Kevesebb mint 25 százaléka látja úgy, hogy továbbra is részt kell vennie központi banki finanszírozási programokban, mintegy negyven százalékuk viszont már a bankmentő csomagok visszafizetését tervezi.
A bankok 32 százaléka az eszközállomány csökkentését tervezi, 25 százalékuk ugyanakkor növelésben gondolkodik.
A válaszadók mintegy kétharmada nyilatkozott úgy, hogy a kockázatmenedzsment javítását tartja legfőbb prioritásnak. A fontossági lista második helyén a folyamatfejlesztés áll, a harmadikon a Basel III rendszerre való felkészülés áll.