Történelmi fordulóponthoz érkezett június végére a lakossági megtakarítások összetétele: először fordult elő Magyarországon, hogy a háztartások több pénzt tartottak értékpapírokban, mint lekötött bankbetétben – ismerteti a keddi Világgazdaság a Magyar Nemzeti Bank adatait. A napilap cikke szerint ennek oka valószínűleg az volt, hogy a jegybanki alapkamat csökkenését követve a bankok egyre alacsonyabb kamatot fizetnek a bankbetétekre, ezért a kisbefektetők egyre aktívabban keresik a magasabb hozammal kecsegtető alternatív lehetőségeket.
Fél év alatt csaknem 800 milliárd forintnyi friss pénzt fektettek be a hazai háztartások az értékpapírpiacon, miközben a bankbetétekből 387,4 milliárd forintot vettek ki a háztartások. Június végére így a háztartások értékpapír-állománya 5393,8 milliárd forintra hízott, miközben lekötött betétben már csak 5257,4 milliárd forintjuk maradt.
A legnagyobb nyertesei a megtakarítások átcsoportosításának a befektetési alapok lettek, illetve az állampapírok vonzottak nagyon sok lakossági megtakarítást – ismerteti a gazdasági napilap.
Puskás Imre, a parlament költségvetési bizottságának fideszes alelnöke júliusban arról beszélt, hogy történelmi csúcson van a magyar állampapírok iránti bizalom mind az itt élők, mind a külföldiek körében. Ezt bizonyítja, hogy alacsony hozamszint mellett is általában túljegyzés mellett értékesítik a kincstárjegyeket, és a lakossági állampapírok is szépen fogynak.