Gumibitumen: hódító útra indulhat az új technológia

Elkészült a Mol Zalai Finomítójában a gumibitumen-gyártó beruházás, ahol saját szabadalom alapján évi ötezer tonna útburkoló anyagot tudnak előállítani.

WL
2013. 09. 12. 15:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazdaságfejlesztési Operatív Program 128 millió forintos támogatásával és a Mol mintegy 300 millió forintos ráfordításával létrehozott zalaegerszegi gumibitumen-gyártó egy éve tartó próbaüzeme alatt több tíz kilométernyi útburkolatot készítettek.

Varga Géza, a Mol Magyarország Downstream fejlesztés vezetője a csütörtöki projektzáró rendezvényen elmondta: Zalaegerszegen kívül Szolnok és Budapest környékén vannak olyan útépítések, amelyek ezt a korszerű burkolatot használják. Hozzátette: nagy tengerentúli és távol-keleti érdeklődés mutatkozik a licenc és a technológia megvétele iránt.

A speciális adalékkal készülő, gumiabroncs-őrleményt hasznosító fejlesztés még a 2000-es évek elején indult meg a Pannon Egyetemen, és 2010-re jutottak el arra az elhatározásra, hogy gyártóüzemet is építenek. A világszerte egyedülállónak számító üzem nemcsak attól környezetbarát, hogy gumiőrleményt használ, hanem azért is, mert az idén elkészült technológiának révén a gyártás során szintén a környezetterhelés minimalizálására törekedtek.

Pethő Zsolt, a Mol Magyarország Downstream vezetője elmondta: évente 150 ezer darab gumiabroncsot dolgoznak fel a gumibitumen előállításához. A nagyvállalat az idén 40 milliárd forint értékű beruházást végez Magyarországon, ebbe a zalaegerszegin kívül beletartozik a nemrég Tiszaújvárosban bejelentett 30 milliárdos butadién-üzem építése is.

A Mol korábbi közlése szerint a világban már régóta ismert, de másutt csak helyszíni keveréssel előállított új aszfalt előnye, hogy szállíthatóvá tették, sokkal hosszabb az élettartama, nagyobb a teherbírása, nyáron kevésbé hajlamos a nyomvályúsodásra, télen pedig a repedésre, kátyúsodásra. Mindezek révén az ezzel készült utak fenntartása kevesebbe kerül, a használt gumiabroncsok őrleményének felhasználása ugyanakkor a környezetvédelemhez is hozzájárul.

Eichinger Attila, a zalai finomító vezetője a szerdai zárórendezvényen arról is beszélt, hogy a több mint 60 éve létező üzem az eddig felhalmozott tapasztalatnak és tudásnak, valamint az innovációnak köszönhetően indíthatta el a korszerű termék gyártását. Gyutai Csaba, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz–KDNP) pedig arra emlékeztette a résztvevőket, hogy a zalai megyeszékhely fejlődése az 1930-as, 1940-es években éppen az olajipar megjelenésének köszönhetően indult el, s a Mol több száz millió forintos éves iparűzési adójával ma is meghatározó gazdasági szereplője a városnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.