Az élelmiszer-ellátási láncok globálissá váltak, ennek ékes példája, hogy egy átlag észak-amerikai vacsorája megközelítőleg 2400 kilométert utazik a mezőtől a tányérig. Ahogy ez a lánc átalakult, egyre felerősödtek az olyan irányú törekvések is, amelyek célja, hogy minden asztalra jusson élelmiszer; ennek a folyamatnak az egyik mozgatórugója az „élelemhez való jog” – fejtegeti a Project-syndicate.org.
Szeptemberben India elfogadott egy, az élelmiszer-biztonság tekintetében mérföldkőnek számító törvényt. E szerint havonta öt kilogramm támogatott búzát, rizst és egyéb élelmiszert kell eljuttatni a lakosság kétharmadának, különös tekintettel a terhes nőkre, az iskolásokra és az idősekre. Bár továbbra is vannak lyukak a rendszerben, mégis jelentős változás, hogy az élelemhez való hozzáférést nem kiváltságnak, hanem jogosultságnak kezdik tekinteni.
Ez a fejlődés – ami egyébként messze túlmutat Indián – egy olyan egy évtizedes, világszintű munkásság eredménye, mely eddig nem látott módon támadta meg a korábbi élelmiszerellátási rendszert. Hiszen míg 1948-ban elfogadták Az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát (Universal Declaration of Human Rights), benne olyan politikai jogokat, mint például a szólásszabadság, addig az élelemhez való jogot teljesen figyelmen kívül hagyták.
Eközben a világ más részein az élelmiszer pazarlás jelent égető problémát. ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) becslései szerint jelenleg az emberi fogyasztásra szánt élelmiszer egyharmada veszendőbe megy.
Az USA-ban fejenként napi 1400 kalória és évi 400 dollár vész kárba, ami azt jelenti, hogy évente 31 millió tonna élelmiszerhulladékot szállítanak a szeméttelepekre. A pazarlás mértéke a hetvenes évek óta 50 százalékkal nőtt az Egyesült Államokban.
A nyilatkozat aláírása óta számos eszközt vetettek be az éhínség leküzdésére: egyes országok megnyitották piacukat az import számára, mások pedig bezárták. Sok állam az élelmiszersegélyektől függ, míg mások csupán a GDP-növekedés függvényeként tekintenek az éhínség felszámolására. Az ilyen törekvések azonban csak részleges eredményeket hoztak.