Navracsics Tibor, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) vezetője a devizahitelezéssel kapcsolatos bírósági ügyekkel kapcsolatos kérdésekről tartott egyeztetést követő sajtótájékoztatón a Napi Gazdaság cikke szerint azt mondta, a bankszövetség javaslatairól tárgyaltak a jogalkalmazásban érintett felekkel.
Ismert, korábban érintettként az Országos Bírósági Hivatal (OBH) a Kúriával egyeztetve javasolta a devizahiteles-perek felülvizsgálatára vonatkozó szabályok módosítását úgy, hogy kis értékű ügyekben is lehessen a Kúriához fordulni, ha az közérdeket szolgál. A bírósági hivatal javaslatai a várva várt jogegység megszületését szolgálnák, komoly előrelépést jelenthetnek a devizahiteles-perekben.
A kormány két konzultációsorozatot is indított a devizahitelesek ügyének rendezésére. A közigazgatási és igazságügyi miniszter, mint olvasható, a jogi lehetőségeket vette számba az igazságszolgáltatási rendszer vezetőivel, míg a nemzetgazdasági miniszter a gazdasági élet szereplőivel tárgyal. Varga Mihály a Hír Televíziónak azt mondta: a kormány megvárja a döntéssel, hogy milyen jogi keretek között rendezhető törvényesen a hitelkárosultak helyzete.
A bankszövetség javaslatai közül a jogszabály által kötelezővé tett árfolyamgát volt az egyik javaslat, amire – mint az MNO megírta – már talált megoldást a kormány a kiszélesítéssel. További banki javaslat volt a 90 napon túli nem teljesítő adósok helyzetének rendezése, illetve tartozásuk esetleges elengedése. A bankok javaslatot tettek az árfolyamrés jogszabályban történő rendezésére is. Ezek mellett javasolták azt is, hogy a bíróságok a jövőben ne csak a szerződések érvénytelenségét mondják ki, hanem az elszámolás módját is határozzák meg.
Navracsics a sajtótájékoztatón arról is beszélt, voltak szervezetek, amelyek már hamarabb elküldték (lásd feljebb – a szerk.) javaslataikat a felvetésekről. Ezek egy része jogszabályváltozásokat javasol. Az OBH jelzése szerint a fővárosban a perek 56 százaléka kapcsolódik a devizahitelekhez, ráadásul ezeknek a pereknek robbanásszerű növekedése várható. Szerintük probléma, hogy a perek döntő része Budapestre koncentrálódik.