Közúton szedi be a pénzt a NAV

Kamionokat, kocsikat, árukészletet, de sütőipari gépeket és kocsmai bútorokat is lefoglaltak adótartozóktól a pénzügyőrök.

Jakubász Tamás
2014. 04. 22. 3:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új módszert vethet be az adótartozások beszedéséért a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az esztendő eleje óta a helyszíni, közúti ellenőrzést végző pénzügyőrök lefoglalhatják a megállított teherautó szállítmányát, a közadósságot felhalmozó személy kocsiját vagy a helyszíni vizsgálat alá vont gazdasági szereplő raktárkészletét, üzlethelyiségének berendezéseit. – Az elmúlt két hónapban nagyjából háromszáz alkalommal éltek a lehetőséggel a pénzügyőrök – mondta érdeklődésünkre a szervezet jövedéki ügyekkel foglalkozó szóvivője. Suller Attila közölte azt is, az esetek megközelítőleg kétharmadában az adótartozást a helyszínen kifizették az érintettek, vagy más módon, például banki átutalással haladéktalanul gondoskodtak a hiányzó összegek – szám szerint nagyjából hatvanmillió forint – lerovásáról. A többi ügyben a NAV emberei lefoglalták az árut, a tételek együttes értéke – a hiányzó adó nagyságához igazodóan – meghaladta a kétszázmillió forintot.


A gyakorlatot egy példával szemléltetve Suller Attila azzal kezdte: a pénzügyőrök megállítanak a közúton egy kamiont. A hatósági emberek ilyenkor számos tényezőt tekintenek át, például azt, hogy a sofőr megfelelő szüneteket tartott-e vezetés közben, a magyar teherautós be van-e jelentve, s nem található-e a járműben tiltott anyag, például kábítószer. – A pénzügyőrök az ellenőrzéskor előzetesen megvizsgálják azt is, hogy a fuvarozóvállalkozásnak, illetve a megrendelőnek van-e köztartozása – mondta a szóvivő. – Tartozás esetén telefonon egyeztetnek a központi ügyelettel. Itt a végrehajtással foglalkozó munkatársak – akár az esti vagy a hajnali órákban is – átnézik a szükséges nyilvántartásokat, hogy az adósság nagyságát pontosítsák, és ellenőrizzék, hogy az ingóságok lefoglalása foganatosítható-e. Ha köztartozásra derül fény, a pénzügyőrök – az út mentén – azonnal hozzálátnak a végrehajtáshoz: kiállítják a jegyzőkönyvet, és felszólítják az adóst, hogy intézkedjen a hiányzó összeg megfizetéséről. A jármű vezetője akár helyben leróhatja a summát, miként arra is van mód, hogy a cég tulajdonosai, irányítói gondoskodjanak a pénzek befizetéséről. Ha a tartozást nem rendezik, a központban ülő adóhivatalnokok rögzítik a nyilvántartásban az áru lefoglalásának tényét.

A köztartozás befizetésének hiányában az adóvégrehajtók – a fuvaros megérkezésekor – a megrendelő telephelyéről a készletet lefoglalják, vagyis az érintett nem teheti pénzzé,és nem rendelkezhet vele szabadon. Ha az adósságot így sem egyenlítik ki, az árut a hivatal értékesíti. – Hasonló a helyzet, ha magának a fuvarozócégnek van végrehajtható köztartozása, akkor – lényegében azonos ügyintézéssel – a kamiont foglalja le a NAV – mondta Suller Attila, megjegyezve: ha a fuvarozó hat hónapon belül nem rendezi tartozását, a járművet kivonhatják a forgalomból, s ezután eladják.

A teljes cikket a keddi Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.