Még úgy is a panelek – azon belül főként a Budapest belvárosában lévő házgyári technológiával készült építmények lakásai – keltek el a leggyorsabban, hogy az előző évhez képest átlagosan 24 nappal tovább tartott az eladásuk. Ezzel szemben a társasházi lakások értékesítési ideje három héttel hosszabb lett – sorolta közleményében az Otthon Centrum a 2020-as év főbb tapasztalatait.
Az erkélyes lakótelepi otthonok kelendőbbek Fotó: Teknős Miklós
Az ország különböző pontjain vegyes kép rajzolódott ki. A járvány hatására megélénkült az agglomerációs családi házak kereslete: Pest megyében az utóbbi tíz évben például 2020-ban lehetett a leggyorsabban értékesíteni ezt az ingatlantípust – a kereken öt hónapos érték az elmúlt tíz év legalacsonyabb száma a térségben. A használt lakások eladásához szükséges idő viszont országos átlagban hosszabb lett, miközben a családi házak értékesítési ideje változatlan maradt.
– A megyei jogú városokban hasonló idő alatt keltek el a lakások, az ennél kisebb településeken viszont már több mint négy hónap kellett az értékesítéshez, de az adatokból látszik, hogy főként Budapestet érintette hátrányosan a vírus megjelenése – mondta el az elemzési vezető.
Egy évvel ezelőtt még nem nyomta rá a bélyegét a járvány az ingatlanpiacra Grafika: Magyar Nemzet
Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője jelezte: számottevően lassult a forgási sebesség, nőtt az értékesítési idő és hangsúlyos eltérések alakultak ki a különböző területek között. Mint mondta, ahhoz, hogy az ingatlanok gazdát cseréljenek, összességében átlagosan 76 napra volt szükség a magyar piacon.