A makrogazdasági adatok egyértelműen mutatják, hogy a márciusban kirobbant járvány miatt visszafogta költéseit a lakosság és a vállalkozások is. Ennek oka a munkanélküliség növekedése, illetve egyes szektorok akár teljes átmeneti leállása, valamint a még rosszabb helyzettől való félelem miatti tartalékolás.
A kiskereskedelem a tavaszi bezuhanás után ugyan nyárra visszatornászta magát a korábbi szintre, de a nagyobb értékű vásárlásokat – háztartási, elektronikai cikkek – jellemzően még mindig halasztják az emberek.
A vállalkozások esetében a beruházási stop mutatja, hogy még a válságtól kevésbé sújtott szektorokban is sokan kivárnak, és bevételeikből tartalékot képeznek, készülve arra, hogy helyzetük rosszabbra fordulhat.
Ezt a folyamatot jól jelzi, hogy a Takarékbanknál elhelyezett betétállomány mintegy 13 százalékkal, kétezermilliárd forint felé emelkedett márciustól október végéig. A lakosságot és a mikrovállalkozásokat lefedő szegmensben 10, a vállalati üzletágnál 20, az agrárterületen 23 százalékos a növekedés – részletezi közleményében a legnagyobb országos fiókhálózattal rendelkező hazai hitelintézet.
A banki elemzők szerint a betétek sikere jelentős részben a válságra adott reakciónak köszönhető. Ilyen helyzetben a megtakarításokat főként a biztonságos befektetésekben helyezik el az ügyfelek a kockázatosabb részvényekkel, befektetési alapokkal, ingatlanokkal szemben. Emellett a bankbetétben elhelyezett megtakarítás könnyen hozzáférhető, szükség esetén gyorsan pénzhez jut a tulajdonos. Ezért egy nehéz gazdasági helyzetben a készpénz tartása mellett vonzóvá válik a bankbetét.
A bankbetétben elhelyezett megtakarítás könnyen hozzáférhető, ezért szükség esetén gyorsan pénzhez jut az ügyfél
Fotó: MTI
A vállalati szektorban tapasztalt emelkedésben szerepet játszott az, hogy a Takarékbank által hitelezett vállalatok készpénzforgalmát, átmeneti likviditásfeleslegét sikeresen csatornázták át betétekbe, valamint kedvező egyedi ajánlatokat dolgoztak ki az érintett ügyfeleknek. Szabó Levente, a Takarékbank üzleti vezérigazgató-helyettese az idei negyedik negyedévben a lakossági és az agrárbetétek volumenének további növekedésével számol a karácsonyi jutalmak és a nyugdíjprémiumok, valamint a terményértékesítés és az agrártámogatások bázisán – mondta. Hozzátette: bíznak benne, hogy a kedvező konstrukciókkal növelni tudják részesedésüket a magyarországi betétpiacon.