A közvélemény-kutatások szerint a jelöltek támogatottsága közötti különbség mind országos szinten, mind pedig a választást eldöntő 10-12 „billegő” államban belül van a statisztikai hibahatáron. Romney a választás napján még elutazik az ohiói Clevelandbe és a pennsylvaniai Pittsburghbe is. „Hiszem, hogy győzni fogok, de nem tudom, hogy melyik lesz az az állam, amely ehhez hozzásegít majd” – jelentette ki Romney a washingtoni WMAL rádiónak. A republikánus jelöltet megkérdezték voksa leadása után, hogy kire szavazott, mire ő így felelt: „azt hiszem, tudja a választ”. Stuart Stevens, a republikánus elnökjelölt kampánystratégája kedden azt jósolta, hogy Romney mind az Ohióért, mind pedig a Fehér Házért folytatott küzdelmet meg fogja nyerni.
Barack Obama 30 millió honfitársához hasonlóan – de az amerikai elnökök között elsőként – élt a korai szavazás lehetőségével és már október 25-én leadta voksát. „Magabiztosak vagyunk, meglesznek a szavazatok” – fogalmazott Barack Obama.
Az amerikai elnök a demokraták chicagói kampánybázisán nyilatkozott a sajtónak. Obama megköszönte pártja stábjának az elhivatott munkát, és gratulált ellenfelének és csapatának is, megjegyezve: biztos benne, hogy Romney és republikánus aktivistái is ugyanolyan elszántak, mint ők. „Arra számítok, hogy jó éjszakánk lesz” – nyilatkozott a kilátásaival kapcsolatban az elnök, aki a nap folyamán több interjút fog adni és részt vesz egy kosárlabda-mérkőzésen is.
A Hír TV amerikai nagykövetségen tartózkodó tudósítója megszólaltatta Balogh István Amerika-szakértőt, aki Mitt Romney republikánus elnökjelölt esélyeiről szólva azt mondta: hogy az üzleti szféra őmellette áll, nem törvényszerű, noha kétségtelen, hogy egy sikeres cégvezetőről van szó, aki jól megtalálja a hangot a vállalkozókkal. Azzal mindenesetre Balogh egyetért, hogy ez volt minden idők legköltségesebb és legádázabb hangvételű kampánya – mintegy 6 milliárd dolláros összköltségvetéssel.
A pártok – mint említette – 1,1-1,2 milliárdot költöttek, ehhez jönnek még a papíron pártfüggetlenül működő akciócsoportok, amelyek nem tartoznak bejelentési kötelezettséggel költségeikről. Noha a szabályozás a kampányfinanszírozással kapcsolatban igen-igen megengedő, Balogh István nem tartja valószínűleg, hogy egy külföldi állam kormánya pénzzel beleszóljon az amerikai elnökválasztás kimenetelébe.
Hurrikán jön
Újabb természeti csapás, ezúttal egy nor'easter névvel emlegetett lokális, hurrikánszerű vihar fenyegeti azokat a területeket, amelyek a legsúlyosabb csapást szenvedték el egy héttel ezelőtt, a Sandy poszttrópusi hurrikán átvonulásakor - közölte kedden az amerikai meteorológiai szolgálat. New York polgármestere, Michael Bloomberg kedden elrendelte, hogy szerda déltől 24 órára zárják le a közparkokat és a metropolisz tengerpartjait. Bejelentette, hogy megpróbálják kiköltöztetni a legalacsonyabban fekvő területek lakosságát, igaz az evakuálás ezúttal nem kötelező érvényű és nem érint majd akkora tömegegeket, mint a Sandy idején.
Obama vagy Romney? Romney vagy Obama?
Mínusz hat fokban kezdődött az elnökválasztás – helyszíni beszámolónk New Jersey-ből.
Vajon a két elnökjelölt közül melyik melyik hazai erővel áll politikai rokonságban? – kiderül az MNO cikkéből.
Obama előnnyel indult a választáson – ha ide kattint, kiderül, miért.
Léteznek úgynevezett „csatatérállamok”, ezekben dől el tulajdonképpen, hogy ki lesz az USA következő elnöke.
A „trónkövetelő” Mitt Romney-ról itt, a „címvédő” Barack Obamáról itt tudhat meg többet.
Amerikai elnököt számos hollywoodi színész alakított már – ők is beszálltak a választásba.
A Hír Televízió tematikus programja az elnökválasztásról.
Kinek akar hinni Amerika? A Magyar Nemzet vezércikke.
És kinek kampányol Sandy?
Amit az elnökválasztásról feltétlenül tudni kell