Áder: Ez példát mutat sok uniós országnak

A vajdasági Csúrogon együtt hajt fejet a szerb és a magyar államfő a második világháború szerb és magyar áldozatai előtt.

BL
2013. 06. 25. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar köztársasági elnök Tomislav Nikolic szerb államfővel kedden folytatott belgrádi megbeszélése után tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a nem EU-tagország Szerbia a szerdai csúrogi megemlékezéssel is példát mutat sok uniós országnak.

Áder János szerint a szerb parlament „nagyon fontos határozatot hozott”. Mint fogalmazott, megkönnyítette ezzel a szerdai megemlékezést. A magyar köztársasági elnök megköszönte szerb kollégája egyetértését, támogatását és kitartását, aminek köszönhetően szerdán meg tudják valósítani a közös novemberi elhatározásukat.

A megbeszélések utáni sajtótájékoztatón nagy teret szenteltek annak, hogy Brüsszel június 28-án dönt arról, Szerbia mikor kezdheti meg az uniós csatlakozási tárgyalásokat. Nikolic fontosnak nevezte, hogy Magyarország támogatja Szerbiát az integráció folyamatában és a regionális együttműködés javításában.

Belgrád az unió álláspontjától függetlenül folytatni fogja a reformfolyamatot – tette hozzá a szerb elnök.

 

Szerb újságírók kérdésére válaszolva Áder János közölte, hogy Magyarország eddig is feltétel nélkül támogatta Szerbia uniós csatlakozását, és Belgrád június 28-án is számíthat támogatására. Szerbia nagyon sokat tett az elmúlt hónapokban-esztendőkben azért, hogy a tárgyalások elkezdődhessenek – mondta Áder János, és megismételte, hogy Budapest mindenképpen pozitív, támogató döntésre számít és támogatást nyújt hozzá.

Tomislav Nikolic szerint a szerdai közös csúrogi elnöki megemlékezés az 1942-es vajdasági razziák és az 1945-ös megtorlások áldozatairól szimbolikus történelmi megbékélés lesz, amely nehéz fejezetet zár le Szerbia és Magyarország viszonyában. „A történelmet a történészeknek hagyjuk, a jövőt pedig a két nép együttműködésének” – hangoztatta a szerb államfő.

A szerbiai magyar kisebbségről szólva Nikolic leszögezte, hogy a kisebbségek kollektív jogai legitim alapot adnak az etnikai csoportoknak kultúrájuk és nyelvük ápolásához. A szerb alkotmány egy sor kollektív jogot biztosít a magyar kisebbségnek, és a magyar közösség tevékenyen részt vesz a döntéshozatalban minden vajdasági tartományi hatalmi szinten – mutatott rá a szerb államfő. Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a tavalyi szerbiai választás után a vajdasági magyarok úgy döntöttek, hogy nem vesznek részt a szerb kormány munkájában, de – mutatott rá – „álláspontjuk hallható” a parlamentben.

A Tomislav Nikoliccsal folytatott megbeszélés után Áder János tárgyalt Ivica Dacic szerbiai miniszterelnökkel is.

A magyar és a szerb köztársasági elnök tavaly novemberben állapodott meg arról, hogy közösen fog fejet hajtani 2013-ban az 1944–45-ös titói megtorlások vajdasági áldozatai előtt. Áder János akkor felajánlotta Tomislav Nikolicnak, hogy ezt követően egy másik helyszínen ugyancsak közösen emlékezzenek meg az 1942-es újvidéki hideg napok áldozatairól is.

Következő lépésként a szerb parlament rendkívüli ülésén pénteken elfogadta a délvidéki magyarok ellen elkövetett vérengzéseket elítélő nyilatkozatot. A Külügyminisztérium üdvözölte a dokumentumot, mint írták, az fontos állomása Áder János és Tomislav Nikolic párbeszédének. A dokumentum reményt kelt a magyar és a szerb államfő által elhatározott történelmi megbékélési eseményt, a közös főhajtást illetően, amellyel a második világháború idején ártatlanul meggyilkolt délvidéki áldozatok emléke előtt kívánnak tisztelegni – fogalmaztak.

Többen azonban azon a véleményen vannak, hogy a szerb megbékélési szándék nem őszinte és csak az uniós csatlakozási vágy kényszerítette ki. Erre utalhat az is, hogy a csúrogi emlékhely – amely Áder és Nikolic főhajtásának helyszíne lesz – csak az utolsó pillanatban készült el. Mint arról a Magyar Nemzet újvidéki tudósítója a lapnak beszámolt, a szerb fél szinte mindent az utolsó napokra hagyott, a környék, ahol annak idején a kivégzett magyar civileket eltemették, mindenre hasonlított, csak olyan helyszínre nem, ahol az államfők méltó módon emlékezhettek volna.

Ismert, 1942-ben Újvidéken és a környező településeken vezetőik önhatalmú utasítására a magyarok mintegy 3300-3800 szerb és zsidó embert gyilkoltak meg a szerb partizánok ellen indított razziában. Szakály Sándor megállapítása szerint azonban – a közkeletű vélekedéssel ellentétben – a csendőrök részéről nem történt jogszerűtlen fegyverhasználat, az önkényes kivégzésekért néhány alacsonyabb rendfokozatú katonatiszt volt a felelős, akiket a magyar állam el is ítélt.

A háború végén aztán a szerb partizánok módszeresen gyilkolni kezdték a délvidéki magyar lakosságot: becslések szerint 30-50 ezer lehet az áldozatok száma. Az etnikai arányokat jelentősen megváltoztató tömeggyilkosságokat évtizedeken át elhallgatták Jugoszláviában. A partizánok magyarság ellen elkövetett népirtása XX. századi történelmünk egyik legnagyobb tragédiája. Közellenségként tekintettek a horvát, a német és a magyar lakosságra, ahogyan Kamarás Mihály ferences szerzetes írta naplójában: Tito katonái számára maga a magyarság volt a bűn. Az atya az mno.hu-nak adott adott interjújában elmondta: számos szerzetes is kínhalált szenvedett. Ő is a szerbek elől menekülő magyarokat gyóntatott éjjelente, sokan a bűnbánók közül a hajnalt sem érhették meg.

Tito partizánjai október 23-án értek Újvidékre, a ferences első emléke a riasztás volt: jönnek a szerbek, és készüljünk föl. „Hát, hogy lehetett volna felkészülni? Egyszerűen körülállták a házakat, majd értesítettek bennünket, hogy háború lévén mi is fogságba kerültünk mint magyar ferences szerzetesek” – emlékezett Kamarás Mihály. A partizánok kegyetlenkedései a nőket is utolérték, a lakosokat az utcára terelték, s már az első nap megkezdődött a férfilakosság összegyűjtése. „Hírek jönnek, hogy az öreg ferences papot nagyon megverték! Agyonverték. Más hírek szerint megnyúzták, úgy ölték meg, mert székelyeket telepített dobrovoljác házakba” – jegyezte fel naplójába.

A kivégzések és az azokat megelőző kínzások nyomdafestéket nem tűrő módját mutatja az egyik lány megölése, akit lábfejénél fogva felszögeltek egy ajtófélfára, majd az onnan lelógó testet élve kettévágták, akár a sertést a vágóhídon.

A mintegy 40 ezer lemészárolt és 85 ezer, szülőföldjéről elüldözött vajdasági magyar kálváriáját eddig alig tárták föl – mondta Matuska Márton szakújságíró Az 1944–45-ös délvidéki magyar tragédia a magyar–szerb történeti kapcsolatok tükrében című tudományos konferencián tavaly novemberben. Ennek csak az egyik indoka lehet az, hogy a szerb hatalom minden eszközzel akadályozta és akadályozza máig az ilyen irányú történelmi feltáró munkát, de Szabadkán még a temetőbeli kegyhely kialakítását is – tette hozzá.

Gulyás László egyetemi docens szerint a „hideg napok” során végrehajtott újvidéki vérengzés jó ürügyként szolgált a későbbi szerb kegyetlenkedésekhez. Titóék terrorja azonban nem nevezhető spontán háborús túlkapásnak. Ez egy ideológiailag megtervezett, részleteiben és céljaiban kidolgozott cselekménysor volt, amelynek végső célja a Vajdaság etnikai arányainak a szerbség javára történő minél nagyobb mértékű megváltoztatása.

Célja volt továbbá minden személynek a likvidálása, aki bármilyen formában akadálya lehetett volna a kommunista önkényuralom kialakításának Jugoszláviában. E sátáni terv megfogalmazta a szerb törekvésekre veszélyes elemek családtagjainak koncentrációs táborokba vagy munkatáborokba történő elhurcolását, teljes vagyonelkobzását is, korra, nemre való tekintet nélkül. A tömegsírokba éppúgy kerültek csecsemők, mint aggastyánok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.