Barack Obama azt tervezi, hogy a lehető legnagyobb hatékonysággal megsemmisíti a szíriai rezsim feltételezett vegyi fegyvereit. Az elnök a védelmi minisztérium számára már erre vonatkozó utasítást is adott. A Pentagon ennek nyomán mintegy 50 célpont elleni támadást mérlegel. Obama mindezzel a hírszerzés azon információira reagált, amelyek szerint a szíriai kormány a katonai beavatkozás eshetőségére készülve új rejtekhelyekre szállította volna fegyvereit.
A kormány első ízben említette amerikai és francia harci repülőgépek bevetésének lehetőségét, amelyek meghatározott célpontok ellen indítanának támadást. Mindeddig elsősorban hajókról kilőhető Tomahawk típusú cirkálórakéták bevetéséről volt szó.
A Magyar Katolikus Egyház is kapcsolódik Ferenc pápa szombatra meghirdetett böjt- és imanapjához, amelynek keretében Szíria, a Közel-Kelet és az egész világ békéjéért imádkoznak – jelentette be Mohos Gábor, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára a testület őszi rendes ülése után tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten. A szíriai mufti is csatlakozik.
A küszöbön álló amerikai légicsapással kiirthatnak három olyan szíriai települést is, ahol még Jézus nyelvét beszélik. A térség megannyi pontján irtott keresztény közösségekkel több ezer éves kulturális örökség eltűnése kezdődött meg a föld e részéről – Alexandriától Moszulig.
Tekintettel arra, hogy a mérges gázokat tároló raktárak megtámadása túl veszélyes lenne, a cél nem ez, hanem a vegyi fegyverek szállítására alkalmas rakéták megsemmisítése. Obama jelenleg a G20-as országcsoport vezetőinek szentpétervári találkozóján vesz részt, ahol támogatást igyekszik szerezni a tervezett katonai akcióhoz. A résztvevők között azonban továbbra is nagy a nézeteltérés a tervről.
A The New York Times egy friss fegyverszakértői tanulmányra hivatkozva korábban azt írta, a szokásos szarintöltet ötvenszeresét szállították azok a rakéták, amelyeket augusztus 21-én vetettek be Damaszkusz környékén. A lap által ismertetett, Richard M. Lloyd robbanótöltet-szakértő és Theodore A. Postol, a Massachusetts Műszaki Egyetem (MIT) fizikusa által elvégzett kutatás szerint a Damaszkusznál bevetett rakéták 50, nem pedig 1-2 liter méreganyagot szállítottak. Az amerikai kormány által közzétett adatok szerint a vegyi támadásban 1429 ember – köztük 426 gyerek – vesztette életét.
Szintén a The New York Times hasábjain jelent meg, hogy miközben az amerikai törvényhozók arról vitáznak, hogy az Egyesült Államok indítson-e katonai akciót Szíriában, egyre sokasodnak a bizonyítékok a felkelők vallási radikalizmusára és brutalitására vonatkozóan.
A lap beszámolója szerint a két és fél éve tartó polgárháború alatt Szíria jelentős részén kusza, rendezetlen és nehezen átlátható viszonyok alakultak ki: a kormány ellenőrzése alól kikerült országrészekben gerillák és bűnözők – útonállók, emberrablók, gyilkosok – garázdálkodnak, akik legalább olyan kegyetlenek, mint a kormányerők. A helyzetet bonyolítja, hogy a felkelőcsoportok egy része radikális iszlamista nézeteket vall, egy-két szervezet pedig nyílt szövetségre lépett az al-Kaidával is. A felkelők, akiket a Szíria megtámadását tervezgető USA támogat, egyébként beismerték, ők használtak a közelmúltban vegyi fegyvert Damaszkusz környékén.
Felmerül tehát a kérdés, hogy Amerika ismét megrendezi-e saját háborúját. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az MNO-nak azt mondta, Amerika történelme a Lusitania cirkáló óta különösen gazdag olyan háborúkban, amelyekbe finoman szólva sem tisztázott ürügyekkel szállt be. Szíria esetében a vegyifegyver-támadás a casus belli. Az amerikai külügyminiszter már egyértelműen jelezte, hogy akárki használta is, Aszad a hibás – hangsúlyozta Nógrádi.
A vegyifegyver-téma Szíria kapcsán decemberben került elő, amikor Washington aggódott amiatt, hogy Aszad rendszere „egyre gonoszabb fegyverekhez nyúl”, esetleg majd vegyi fegyvert is használhat. Januárban a francia Le Monde már tudni vélte, hogy Aszadék Homsznál vegyi fegyvert vetettek be, márciusban pedig Aleppónál halt meg kéttucatnyi ember harci gázoktól úgy, hogy a nyugati sajtó evidenciaként kezelte: a szír kormányzat tette. Obama újra és újra sietett figyelmeztetni Szíriát és Iránt: ha Aszad vegyi fegyvert vet be, Amerika megtorolja; a NATO pedig ugrásra készen várta az ENSZ jóváhagyását a támadáshoz.
Az ENSZ azonban nem szállított bizonyítékot a beavatkozáshoz, a megtorlásról szóló határozatot pedig Kína és az oroszok májusban újra megvétózták. A szír elnök ekkor azt nyilatkozta: sosem használna vegyi fegyvert a saját népe ellen, ha azonban mégis bevetette volna, annak nem tíz vagy húsz, hanem több ezer áldozata lett volna.