Még jó ideig nem lélegezhetünk fel

És amíg menekültstátussal kecsegtetik őket nyugati országok, nem áll le a koszovóiak rohama a pristinai magyar nagykövet szerint.

Veczán Zoltán
2015. 02. 12. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koszovóban hónapok óta közbeszédtéma a nagyarányú emigráció – mondta Balla Lóránt pristinai magyar nagykövet, leszögezve: évek óta nincs olyan helyzet, hogy politikai vagy vallási üldöztetés miatt innen bárkinek menekülnie kéne. A pristinai kormányzat 50 ezerre, az ellenzék 200 ezerre becsüli azoknak a számát, akik már szedték a sátorfájukat az 1,8 milliós országból; az ellenzék természetesen a kormány gazdaságpolitikáját, a kabinet pedig az örökölt helyzetet okolja.

A menekültáradat okai egyértelműek: a nem túl rózsás gazdasági helyzetnek, és az elképesztő arányú munkanélküliségnek köszönhetően a fiatalok fele gyakorlatilag munkanélküli; ehhez jön hozzá a tavalyi súlyos belpolitikai válság, és hogy a megválasztott kormánnyal is elégedetlenek sokan – sorolta.

A nagykövet hangsúlyozta, hogy hiába próbálja személyesen felhívni a figyelmet a koszovói médiában arra, hogy Magyarországon nem kapnak menekültstátuszt, és feleslegesen indulnak útnak, ha egyszer úgyis visszatoloncolják őket. Sokáig a kormány sem lépett fel aktívan a jelenség ellen, most kezdtek csak el hangulatjavító intézkedésekkel, médiakampánnyal, illetve a Belgrád felé induló buszok ellenőrzésével valamelyest tenni a helyzet javítása érdekében. Azóta Balla szerint némiképp javult a helyzet, a korábbi  napi 10-12 busz helyett már „csak” 3-5 indul migránsokkal zsúfoltan Belgrád felé, de – mivel még ezrével hemzsegnek Szerbiában a magyar határ közelében – Magyarország egyelőre még nem fogja érezni az utánpótlás elapadását.

Nem a vakvilágba indulnak el a koszovóiak – mutatott rá a nagykövet –, hiszen még Jugoszlávia vendégmunkásaival kezdődött meg egy folyamatos kitelepülés Nyugat-Európába, ami a délszláv háború idején újabb lökést kapott; így sok, most induló koszovóit már várnak Németországban, Svájcban a barátok, rokonok. Az emigrációnak is megvolt a maga sorrendje: először a romák, majd a szegényebb koszovóiak indultak útnak, de november–december óta már olyanok indulnak el, akik házat, állást hagynak itt, és vágnak neki a jobb fizetés reményében a határnak.

Szerbiában egyébként egy 2 évvel ezelőtti megállapodás értelmében a koszovóiak személyi igazolvánnyal utazgathatnak, tehát az országon belül nem ütköznek különösebb ellenőrzésbe, olcsó is a jegy Belgrádba, 20-40 eurónyi összegért már eljutnak odáig, ahonnan Szabadka felé haladnak tovább, még mindig teljesen legálisan – mondta a nagykövet. Általában itt szedi fel őket a jól kiépült embercsempész-hálózat, amely tanácsokkal látja el őket, a migránsok pedig 20-40 fős csoportokban nekivágnak az útnak a határ felé.

A nagykövet szerint eddig mintegy 40 ezer menekültkérelem érkezett Magyarországra, de a kérelmet benyújtóknak csak egy töredéke tartózkodik nálunk, a nagyobbik részük „felszívódott”, köszönhetően a többnyire nyitott befogadóállomásoknak – valószínűleg átjuthattak a nyugati határainkon, mert tömegek visszaérkezéséről a pristinai nagykövet sem tud.

Míg hazánk biztonságos harmadik országnak tekinti Koszovót, addig több nyugat-európai ország, például Németország vagy Ausztria – a menekültek célországai – nem, és továbbra is menekültstátuszt kínálnak a migránsoknak. A schengeni övezeten belül, így a magyar–osztrák határon nincs különösebb ellenőrzés. Így magyar részről egyedül a problémát nem lehet megoldani, hiszen ezekbe az országokba is hazánkon keresztül szeretnének eljutni a migránsok. Ráadásul Magyarországon belül is akadnak lobbistáik a jogvédő szervezetek részéről.

 

A fő útvonal még mindig Szerbián és Magyarországon keresztül vezet, a migránsok 80 százaléka keresztülhalad hazánkon, ami – még ha a titokzatos „eltűnések miatt” csak átmenő forgalmat is jelent – jelentős terhet ró a befogadóállomások üzemeltetése miatt Magyarországra. Az alternatív útvonalak – Albánián keresztül hajóval Olaszországba, vagy Montenegrón és Horvátországon keresztül nehézkesebbek – mondta.

Így egyelőre úgy tűnik, még jó ideig mi leszünk a migránsok tranzitországa.

328 bevándorlót fogtak szerdán Csongrádban, kedden mintegy hétszázat; az utóbbi napokban pedig több alkalommal is előfordult, hogy jórészt koszovói származású menekülteket szállítottak le Nyugat-Európába tartó vonatokról. Összességében február első hetében több mint 11 ezer migránst tartóztattak fel Bács-Kiskun és Csongrád megyében. A helyzet komolyságát tükrözi, hogy szerbek mellett német rendőrök is felsorakoztak a szerb–magyar határon, a szerb és a magyar külügyminiszter pedig Európai uniós rendezést sürget a menekültkérdésben. A kormány részéről pedig az idegenrendészeti és a bevándorlással kapcsolatos szabályok jelentős szigorítását sürgette Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője.

 

Európa és Koszovó

 

A koszovóiak túlnyomó többsége valóban gazdasági okok, a totális mélyszegénység és az abszolút nyomor miatt jön el Koszovóból – közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) magyarországi szóvivője. Simon Ernő szerint „a koszovói kérdés egész Európát érinti, arra európai szinten kell megoldást keresni”, de a problémát döntően Koszovóban kell kezelni, ez pedig nyilvánvalóan nem menekültügyi, hanem annál jóval összetettebb kérdés.

 

Ausztria és Németország a cél

 

Visszaélésszerűen alkalmazzák a kérelmezők a menekültügyi eljárást, így teszik magyarországi tartózkodásukat jogszerűvé – mondta Vas Gizella, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) határrendészeti főosztályvezetője a Belügyminisztériumban csütörtökön tartott sajtóbeszélgetésen.

 

Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) főigazgatója arról beszélt: a kérelmezők nyolcvan százaléka tűnik el a hatóság szeme elől az eljárás alatt. A schengeni övezeten belül rendszerint Ausztriát és Németországot célozva továbbutaznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.