A politikus sajtótájékoztatóján „rémisztő” adatnak nevezte, hogy a január elseje óta Magyarországra érkezett illegális bevándorlók száma kedden már átlépi a 23 ezret. Viszonyításul jelezte, hogy tavaly összesen 43 ezren nyújtottak be menekültkérelmet. Megjegyezte, hogy a Keleti pályaudvaron az elmúlt hét végén végzett szúrópróbaszerű ellenőrzésekkel 501 illegális bevándorlót tartóztattak fel, többségüket már nem először.
Rogán Antal ezek alapján azt mondta, égető problémának tartja Magyarországon a bevándorlást, ezért újra kérte a kormányt, mihamarabb indítson nemzeti konzultációt a témában, ami felhatalmazást adhat majd a parlamentnek, hogy változtasson a bevándorlási szabályokon és hogy az Európai Unió vonatkozó szabályaival is szembemenjen.
Rogán Antal sajtótájékoztatójának végén néhány tiltakozó „Vigyázat! Államilag szított idegengyűlölet!”, „A kivándorlásról mikor tartasz sajtótájékoztatót?” és „’56-ban is zárt határokat szerettél volna?” feliratú papírokat mutatott fel a politikus mögött. A tiltakozókat – akik nem egy szervezet tagjaiként, hanem magánszemélyekként mutatkoztak be – rendőrök igazoltatták a pályaudvaron.
A Fidesz frakcióvezetője szerint az előírásokat úgy kellene módosítani, hogy a Magyarországra érkező illegális bevándorlókat menekültkérelemtől függetlenül idegenrendészeti őrizetbe lehessen venni, utána pedig mindaddig ellenőrzés alatt kellene tartani őket, amíg kiderül, jogosultak-e menekültstátusra. Ha nem jogosultak, haladéktalanul ki kell toloncolni őket Magyarországról – mondta. Azt is kiemelte, hogy ha a magyar hatóságok nem végzik el a kellő alaposságú ellenőrzéseket, akkor „Magyarország schengeni tagságát is kockáztatjuk”.
Rogán Antal kitért továbbá arra, hogy egy bevándorló eltartása a befogadóállomásokon napi 4500 forintjába kerül az államnak, így ha a mostani bevándorlási tendencia folytatódik, akkor „az idei évi tervezett költségvetés sem lesz e téren tartható”.
A frakcióvezető kérdésre azt is mondta, hogy a problémát jelentő megélhetési bevándorlók tömege nem a határon túli magyar lakta területekről jön.
Pintér Sándor belügyminiszter is nyilatkozott a kérdésről a Hír TV-nek. Mint mondta, a Belügyminisztérium állománya kapacitása határán van az illegális bevándorlók tömege miatt. „Minden egyes migránst, határsértőt elfog a rendőrség, azonban ezeknek a tevékenységét le kell ellenőrizni, a menekültügyi kérelmét el kell bírálni, és így a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal munkatársai, a rendőrség munkatársai rendkívüli terheknek vannak kitéve. Naponta több mint ezer ember érkezik ez mind emberi erőforrásban, mind pedig gazdaságilag egy kimerítő folyamat” – mondta Pintér Sándor.
Magyar álláspont szerint a terrorizmus problémája nem függetleníthető az illegális migráció kérdésétől – hangsúlyozta Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség EU-ügyekért felelős államtitkára kedden Brüsszelben magyar újságíróknak, miután részt vett az uniós országok európai ügyekben illetékes tárcavezetőinek tanácskozásán.
„Nekünk a legnagyobb kihívás az, hogy az Európai Unió, illetve a schengeni térség külső határait kell megerősíteni és megvédeni” – emelte ki Takács Szabolcs. Közép-Európát érzékeny térségnek nevezte abból a szempontból, hogy feltételezhetően tranzitútvonalként szolgál olyan szélsőségeseknek, akik a közel-keleti válságövezetekbe tartanak, illetve onnan térnek haza. Szerinte ha érdemi vita a cél, és minden szegmensre ki akarnak térni, akkor „nem lehet a fejünket a homokba dugni”, az illegális migráció is része a közösen kezelendő problémának.
A koszovói és a szerb miniszterelnök megállapodott abban, hogy együtt fognak működni a koszovóiak tömeges illegális migrációjának megfékezése érdekében – közölte kedden Brüsszelben a hajnali órákba nyúlt egyeztetés után Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Mint azt hétfőn megírtuk, új útvonalat találtak a Koszovóból az Európai Unióba igyekvő „menekültek”, mivel a Koszovót Szerbiával összekötő merdarei átkelőn visszafordítják azokat az autóbuszokat, amelyekkel eddig tömegesen jutottak át a koszovóiak Szerbiába. A legtöbben Albánia és Montenegró felé veszik az irányt.
A belgrádi Politika arra is emlékeztetett, hogy a múlt hét végén naponta több mint ezer határsértőt fogtak el a szerb–magyar határon. A szerb hatóságok pénzbüntetést szabtak ki azokra, akiket még a határ szerbiai oldalán fogtak el.
A Bild am Sonntag arról írt vasárnap, hogy a pristinai német nagykövetség figyelmeztette Berlint, hogy még magasabbra emelkedhet a koszovói menekültek hulláma Németországban, és a helyzet kezeléséhez gyors és látványos hatósági intézkedésekre van szükség.