Három hónappal kinevezése után először üzent a nyilvánosságnak a tálib miniszterelnök

Hasszán Ahund molla kijelentette, hogy a tálibok nem tehetők felelőssé a gazdasági válságért.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 11. 28. 13:30
Moszkva, 2021. október 20. A tálibok delegációja részt vesz az Afganisztánról szóló nemzetközi konferencián Moszkvában 2021. október 20-án. MTI/EPA/AP pool/Alekszandr Zemljanyicsenko Fotó: Alekszandr Zemljanyicsenko Forrás: MTI/EPA/AP pool
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három hónappal kinevezése után először szólalt meg a nyilvánosság előtt Hasszán Ahund molla, a tálibok kormányának ügyvivő miniszterelnöke: az állami televízióban szombaton közzétett hangüzenetében azt mondta, hogy 

a tálibok nem tehetők felelőssé a gazdasági válságért, és az ország hálás lehet a rezsimnek.

A félórás, előre felvett hangüzenetben Ahund megjegyezte: a tálibok betartották ígéreteiket, és addig harcoltak a külföldi erők ellen, amíg létre nem jött az iszlám kormányzat és helyre nem állt az ország stabilitása. Az ügyvivő kormányfő szerint az előző kabinet a világ leggyengébb rendszerét működtette, mindent átszőtt a korrupció, a tálibok viszont a korrupció felszámolásán fáradoznak. Hozzátette: az éhínség, a munkanélküliség és az árak növekedése már a tálib hatalomátvétel előtt is jellemző volt az országban. Úgy vélte, véget tudnának vetni a gazdasági válságnak, ha hozzáférhetnének az afgán központi bank befagyasztott külföldi vagyonához.

A nemzetközileg támogatott kormány augusztusi bukását követően milliók veszítették el legfőbb bevételi forrásukat. Az ENSZ humanitárius katasztrófától tart. A nemzetközi közösség továbbra is vonakodik elismerni a tálib kormányt, és felszólította a rezsimet, hogy hozzon létre egy széles társadalmi képviseleten alapuló kabinetet, illetve tartsa tiszteletben az emberi jogokat és a nők jogait.

Ahund azt állította, hogy kormánya képviseli a különféle társadalmi rétegeket és kisebbségeket, és a nők jogait is tiszteletben tartja.

Ugyanakkor a jelenlegi kabuli kabinet tagjainak több mint 90 százaléka egy etnikai csoport tagja, és mind férfi. Az ügyvivő kormányfő jelezte: a rezsim szeretné rendezni viszonyát a nemzetközi közösség tagjaival, és szeretne jó gazdasági kapcsolatokat fenntartani velük. Egyúttal azt kérte a nemzetközi segélyszervezetektől, hogy segítsenek elkerülni a humanitárius katasztrófát a télen.

Borítókép: A tálibok delegációja részt vesz az Afganisztánról szóló nemzetközi konferencián Moszkvában 2021. október 20-án (Fotó: MTI/EPA/AP pool/Alekszandr Zemljanyicsenko)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.