A Törökországgal ellenséges viszonyban álló Görögország és Örményország hathatós lobbija áll a török–amerikai kapcsolatok megromlása mögött – állítja minap megjelent publicisztikájában a Daily Sabah török kormánypárti napilap. – Bob Menendez, a szenátus külügyi bizottságának elnöke az örmény baráti tagozat vezetője. Az amerikai örmény és görög diaszpóra jelentős mértékben támogatta a kampányát – utalt a lap arra, hogy Menendez nemrégiben kritizálta az amerikai vadászgépeket vásárolni szándékozó Törökországot. Szerinte Ankarának irányt kell váltania, mielőtt Washington fegyverekkel látja el NATO-szövetségesét.
NATO-hatalmak csörtéje
Több területen megromlott Washington és Ankara kapcsolata.

Egy 41 kongresszusi képviselőből álló csoport – a képviselőház görög baráti tagozata vezetőinek kezdeményezésére – november elején levélben szólította fel Antony Blinken amerikai külügyminisztert a fegyvervásárlási üzlettől való elállásra. Törökországot egy nacionalista filozófiát követő, újoszmán álmokat dédelgető politikus vezeti, aki figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogot – bírálták Recep Tayyip Erdoğan török elnököt.
Az elmúlt években többször is konfrontálódott az Egyesült Államok és Törökország. Legutóbb amiatt éleződött ki a feszültség, mert Ankara tíz diplomatát, köztük az Egyesült Államok nagykövetét nyilvánította nemkívánatos személynek októberben, amiért egy emberi jogi aktivista büntetőpere miatt bírálták a török igazságszolgáltatást. Az egyik legnagyobb vita azonban amiatt bontakozott ki, hogy a török kormányzat az orosz Sz–400-as légvédelmi rakétarendszer megvásárlásáról állapodott meg Oroszországgal, ami Washington szerint a NATO érdekeivel ellentétes és bomlasztó hatású.
A kétoldalú kapcsolatokban Erdoğan és Joe Biden amerikai elnök személyes találkozója hozott némi pozitív változást: az október végi G20-csúcs margóján tartott megbeszélésüket mindketten előrelépésként értékelték. Tárgyalásuk során fontos téma volt, hogy a törökök F–16-os vadászgépeket vásárolnának amerikai szövetségesüktől. Biden azt ígérte, mindent megtesz, hogy a kongresszus mindkét háza jóváhagyja az üzletet, ám hangsúlyozta: ennek ötven százalék az esélye.
Dimitar Becsev, a térség szakértője szerint Ankara is lépéseket tett a megbékélés irányába. „Támogatott minden olyan NATO-kezdeményezést – hadgyakorlatokon és hadihajók rotációjában vett részt –, amely a szövetségesek megnyugtatására szolgált a Fekete-tengeren. Különösen fontos Washington számára Ankara szerepvállalása a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, különösen Líbiában, ahol Oroszországgal és Szíriával verseng. Ugyanez igaz Afganisztánra is, ahol Ankara nem tett le azon tervéről, hogy szavatolja a kabuli repülőtér biztonságát” – írta az elemző az al-Dzsazíra pánarab televízió hírportálján.
Szerinte a globális fegyverkezési verseny közepette Törökország nem engedheti meg magának, hogy a NATO-tól független fegyverkezési autonómiára törekedjen, Washingtonnak pedig szüksége van a NATO keleti szárnyának a megerősítésére, Oroszország ellensúlyozására.
A Business Insider hírportálon megjelent szakértői elemzés azonban továbbra is szkeptikus a kétoldalú kapcsolatok javulását illetően. A török védelmi miniszter a napokban úgy nyilatkozott: amennyiben az Egyesült Államok kongresszusa elutasítja az F–16-osok vásárlását, Ankara orosz vadászgépeket rendelhet. Joe Biden ráadásul nem hívta meg Törökországot a jövő héten sorra kerülő demokráciacsúcsra, amire a Daily Sabah így reagált: „Legutóbbi számításaink szerint az Egyesült Államok 1953 óta 64 alkalommal burkoltan, hat alkalommal nyíltan támogatott puccsokat világszerte.”
Borítókép: A török és az amerikai elnök a G20-csúcstalálkozón október végén (Fotó: Murat Cetin Muhurdar/TÖRÖK ELNÖKI SAJTÓSZOLGÁLAT/AFP)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Megfagynak ebben az országban, megdőlt a hidegrekord + videó
A meteorológusok szerint ritka hideg hullám sújtja a térséget, a lakosság fokozott óvatosságra intenek.

A NATO-főtitkár mindent odaadna Ukrajnának
Rutte rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól.

Szijjártó Péter szlovák kollégájával egyeztetett
Magyarország szoros egyeztetésben marad Szlovákiával.

Az Egyesült Királyság háborúra készül
London hamarosan új honvédelmi erőt állítana fel.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Részeg ámokfutó miatt vérzett el egy négyéves kisgyerek

Milák utódja robbant be?! Magyar Eb-arany pillangón nagy fölénnyel, 16 évesen! + videó

Megszépíti a hölgyeket a Lidl - fodrászra sem kell költened

Feljelenti Kulja Andrást a Péterfy kórház

Ebből az energiagolyóból büntetlenül csemegézhetsz, nemcsak finom, egészséges is

Kiderült, kiket környékeztek meg az ukrán kémek

Az lehetsz, ami akarsz, avagy éljen a pride

A John Wick-filmek sztárja dokumentumfilmet forgat a Forma-1-ről

Különleges dámszarvas született a Budakeszi Vadasparkban + fotók

Veszélyjelzést adott ki a meteorológiai szolgálat

Szentkirályi Alexandra elbúcsúzott Karácsony Gergelytől

Magyar Péter ukrán kém barátja panaszkodik, hogy kémkednek utána + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Megfagynak ebben az országban, megdőlt a hidegrekord + videó
A meteorológusok szerint ritka hideg hullám sújtja a térséget, a lakosság fokozott óvatosságra intenek.

A NATO-főtitkár mindent odaadna Ukrajnának
Rutte rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól.

Szijjártó Péter szlovák kollégájával egyeztetett
Magyarország szoros egyeztetésben marad Szlovákiával.

Az Egyesült Királyság háborúra készül
London hamarosan új honvédelmi erőt állítana fel.