Felkészületlenül szembesül Svédország a menekülthullámmal
Komoly kapacitáshiánnyal és politikai vákuumban küzd a svéd bevándorlási hivatal azért, hogy ellássa a feladatát a jelenlegi válsághelyzetben. A napról napra emelkedő számú háborús menekült fogadása felemás az országban: míg a szakhivatal és a civilek keményen helytállnak, a NATO-csatlakozás és a haderőfejlesztés kérdésével elfoglalt kormány tétovázik a humanitárius segítségnyújtásban.
Bugnyár Zoltán (MWH - Stockholm)
2022. 03. 18. 15:45
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A stockholmi bevándorlási hivatal előtt kordon és legalább tíz szervezet asztala fogadja a háború elől menekülőket. Kora hajnaltól sorban állnak az ukrán háborúból menekülők, hogy bejussanak aznap az épületbe. Az érkezők háromnegyede nő és gyermek, legtöbbjük arcáról a fáradtság mellett a remény sugárzik. Az egyik öt év körüli kisfiú boldogan mutatja a hatalmas piros csuklós buszt, amit nemrég kapott ott az utcán, nem messze tőle egy másik fiúcska pizzaszeletet eszeget édesanyjával, amit az evangélikus gyülekezet önkéntesei sütöttek, szintén ott a placcon.
A kisgyerekes anyukák, akik már végeztek a hivatali helyiségben és beadták menekültkérelmüket, higgadtan és módszeresen gyűjtögetik a legszükségesebbeket az adományok közül bevásárlószatyraikba.
Bébiételt, pelenkát, tornacipőt, kis kardigánt, játékokat – és bizakodnak, hogy az egyhetes ügyintézési határidőnél hamarabb pecsét kerül a papírjukra, és új életet kezdhetnek valahol Svédországban.
A 2015-ös migrációs válságot követő években a svéd bevándorlási hivatalt (Migrationsverket) jelentősen leépítette a kormányzat, irodákat zárt be és embereket küldött el, most pedig nem tud megküzdeni a rászakadt menekülthullámmal. Ugyan összehasonlítva más kelet- és közép-európai országokkal, a skandináv államba egyelőre nem érkeznek százezrek – péntekig tizennégyezren adták be a menekültkérelmüket –, a három kijelölt hivatalban, Göteborgban, Malmőben és Stockholmban nem bírják a tempót.
Ez utóbbiban a háború kitörése előtt napi körülbelül harminc kérelmet nyújtottak be, a múlt héten ez a szám 400 körül volt, most pedig már 1700-1800.
Erre a szervezet – saját bevallása szerint – nem volt felkészülve. Most sok túlórával, munkaerő-átcsoportosítással és más hivataloktól kölcsönzött munkatársakkal próbálnak fejükkel a víz felett maradni. A bevándorlási hivatal főigazgatója már az előző héten megkongatta a vészharangot. A köztévének arról beszélt Mikael Ribbenvik, hogy nincsen elég munkatársuk, sem szálláshely a menekülteknek.
(Fotó: A szerző felvétele)
A felkészületlenség nem véletlen. Svédország, mely sok évig építette a humanitárius nagyhatalom imidzsét, nem igazán szándékozott ez alkalommal is olyan aktívan menekülteket befogadni, mint azt 2015-ben és az azt követő években, az Európán kívülről érkezőkkel tette. Magdalena Andersson szociáldemokrata kormányfő nem is kertelt a kérdésben.
Egy héttel a háború kitörése előtt Brüsszelben közölte, hogy mivel országa 2015-ben nagyobb részt vállalt a menekültek befogadásából, ezért most a többi uniós országon a sor, Stockholm nem akar tömeges bevándorlást.
Közben a kormány újabb ukrajnai fegyverszállítmány lehetőségét latolgatja, és azt is közölte, még idén hárommilliárd koronával emeli a haderő fejlesztésére költhető büdzsét. Ugyan a NATO-csatlakozás kérdéséről azt nyilatkozta a miniszterelnök, hogy jelenleg nem aktuális, közben azt is közölte, a GDP két százalékára emelik a katonai kiadásokat, ami megegyezik az Észak-atlanti Szerződés által a tagországokkal szemben támasztott mértékkel.
(Fotó: A szerző felvétele)
A szakhivatal friss prognózisa szerint pedig akár 212 000 ukrajnai menekült is érkezhet az év közepéig Svédországba, és őket el kell helyezni, ez alól nem bújhat ki a skandináv állam. Ugyanakkor fejfájást okoz az illetékeseknek, hogyan tudják majd elhelyezni a menekülteket, ugyanis a rendelkezésre álló kapacitások már most beteltek. Míg a bevándorlási hivatal 2016-ban még százezer ember számára elegendő szálláshellyel rendelkezett, addig a múlt év végén már csak tizedannyi volt elérhető. Ugyan az integrációs és bevándorlási miniszter, Anders Ygeman utasítására elkezdődött a mozgósítható kapacitások számbavétele, az eddigi hírek szerint mérsékelt sikert hozott a keresés.
Ahogy korábban, az állami és önkormányzati lehetőségek mellett a magánszektort is bevonják, ahonnan a hivatal lakásokat tud bérelni. Ygeman úgy nyilatkozott, hogy a 2015-ös válság tanúságait figyelembe véve törekedni kell az arányos elosztásra, de ez korántsem lesz egyszerű.
Értelemszerűen ahol a legtöbb munkalehetőség van, ott a legnehezebb kapacitást találni, ez különösen a fővárosra igaz. Stockholm megyében hosszú évek óta lakáshiány van. A közel 2,4 milliós régióban mindössze kétezer lakhelyet találtak, míg van olyan északi település, ahol a jelenlegi lakosság öt százalékának megfelelő szabad kapacitás is van, igaz, ott a munkalehetőség kevés. Eddig összesen 27 000 ember elhelyezésére elegendő szállást találtak, ami jelentősen alatta van még a legoptimistább forgatókönyv által jósolt menekültszámnak is.
(Fotó: A szerző felvétele)
Délután 3-kor, a hivatalos zárás idején még legalább kétszázötven ember várakozik a hivatal ügyfélforgalmi terében, nekik aznap biztos beveszik a papírjaikat. Ha minden igaz, pár napon belül meg is kapják a végzést a hivataltól, onnantól jogosultak lesznek segélyre, szállásra, egészségügyi ellátásra, óvodára, iskolára. De vajon hová kerülnek és mikor lesz valódi, biztonságot nyújtó fedél a fejük felett?
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.