A lap idézte Bernard De Vosnak a Vallónia–Brüsszeli Föderáció parlamentjében elmondott szerdai beszédét. De Vos, aki a belgiumi francia nyelvű közösség gyermekjogi ombudsmanja, kifejtette: a menekültek kénytelenek a hidegben, mosdókat nélkülözve várakozni az elszállásolásra, ennél rosszabb körülményeket az ukrán határon sem tapasztalt a múlt héten.
De Vos szerint a migrációs hullám kaotikus kezelése miatt a menekülteket a kizsákmányolás veszélyezteti Belgiumban. Aggodalmát fejezte ki továbbá a Belgiumba kerülő gyermekek iskoláztatásának megoldatlansága miatt is. Mint mondta,
az oktatási szektor már így is túlterhelt, húszfős osztályok vannak, miközben nyolc-tíz fős osztályokban kellene a gyerekekkel foglalkozni.
Hangsúlyozta, hogy a lelki trauma csökkentésére a menekült gyermekeknek a lehető leggyorsabban vissza kell kerülniük a társadalmi életbe, vagyis esetükben az oktatásba.
Belgiumban eddig mintegy 11 ezer ukrán menekültet regisztráltak a hatóságok. Kedden a flamand bevándorlásellenes jobboldali párt, a Vlaams Belang (Flamand Érdek) arra tett javaslatot, hogy Belgiumban függesszék fel azok menekültkérelmét, akik nem Ukrajnából érkeztek, hogy több hely maradjon a háború elől menekülő ukránoknak. Sammy Mahdi, a szövetségi kormány bevándorlás- és menekültügyi államtitkára ezt a javaslatot tisztességtelennek és törvénytelennek minősítette.
A például Szíriából vagy Afganisztánból érkező emberek menedékkérelmének blokkolása nemcsak jogilag lehetetlen, hanem tiszteletlenség is minden erőszak elől menekülő emberrel szemben
– jelentette ki.
A Vlaams Belang azt is javasolta, hogy Belgium mutasson szolidaritást az Ukrajnával határos uniós tagállamokkal, Magyarországgal, Szlovákiával, Lengyelországgal és Romániával, és ezt pénzügyi támogatásban is fejezze ki.
A bevándorlásügyi államtitkár szerint összesen körülbelül kétszázezer ukrán menekült fog érkezni Belgiumba. Az országban jelenleg 28 267 olyan menekült tartózkodik, aki nem Ukrajnából érkezett. A helyi sajtó szerint ezeknek a menekülteknek az elhelyezése is több nehézségbe ütközik, főleg a megfelelő szálláshely hiánya miatt.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)