Argentína 1982. április 2-án támadta meg az Egyesült Királyság egy távoli, az Atlanti-óceán déli részén fekvő területét, a Falkland-szigeteket. A lépés következtében egy rövid, de annál elkeseredettebb, 74 napos háború kezdődött, amely összesen 913 ember halálát követelte. A háború kitörésének április eleji, negyvenedik évfordulója azonban megmutatta, hogy a halban – és mint később kiderült, olajban is – igen gazdag területen vívott csatában elszenvedett vereség még ma is tátongó sebként él tovább a dél-amerikai ország társadalmának kollektív emlékezetében. Alberto Fernández argentin államfő például – ahogy azt a mindenkori argentin elnök teszi minden évben a háború kitörésének évfordulóján – ismételten bejelentette országa igényét a brit korona fennhatósága alá tartozó mintegy hárommilliós szigetre, mondván: „Argentínát illeti a teljes szuverenitás a Falkland-szigetek felett. Ez a mi földünk!”.
Nem volt vonzó
Csakhogy a szigetcsoport lakói egy 2013-as népszavazáson nagy többséggel kinyilvánították, hogy továbbra is Nagy-Britannia része kívánnak maradni
– magyarázta lapunk megkeresésére Patrick Bishop brit történész, újságíró, aki 1982-ben a frontvonalról tudósított a háborús borzalmakról. Bishop később könyvet is írt személyes tapasztalatairól, a negyvenéves évforduló alkalmából pedig közreműködött egy dokumentumfilm elkészítésében (Falklands War: The Untold Story), amely a helyszínen készült, eddig soha nem látott felvételek bemutatása mellett a csatatéren harcoló katonákat és a diplomáciai tárgyalásokat lebonyolító argentin és brit politikusokat megszólaltatva igyekszik minden korábbinál pontosabb képet festeni a konfliktus hátteréről.
– A háború kirobbanása előtt a brit konzervatívok örömmel megszabadultak volna a szigetcsoporttól – véli Patrick Bishop, aki szerint a szigetek akkor még kis stratégiai jelentőséggel bírtak, legfeljebb szó volt arról, hogy olajat termeljenek ki a környéken vagy kihasználják a tengeri erőforrásokat. – Egész egyszerűen nem volt vonzó a szigetcsoport a britek számára – magyarázza Bishop. Hozzáteszi, bármelyik brit kormány átadná a szigeteket Argentínának, legyen az baloldali vagy jobboldali. A győztes háború emléke azonban ezt nem engedi.
A britek tehát győzelmükkel nem csupán bebiztosították a szigetek feletti uralmukat, de a háború a nemzetet összekovácsoló, azt megerősítő győztes csataként vonult be a történelembe.