„Bezzegrománia” megtámadta a nagyváradi magyar premontrei örökséget

Aláírásgyűjtés indult Fejes Rudolf Anzelm apát jogtalan kilakoltatása ellen a Citizengo.org-on. A premontrei rendet saját nagyváradi kolostorából szeretnék száműzni a román hatóságok, ezzel a tettükkel pedig a kommunizmus legsötétebb napjait idézi, amikor templomokat zártak be és papokat hallgattattak el.

2025. 07. 12. 8:00
Nagy veszélybe került a váradi magyar kulturális örökség Forrás: MW
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A madridi székhelyű CitizenGo nemzetközi jogvédő szervezet petíciót indított a nagyváradi premontrei apát jogtalan kilakoltatása ellen, ami a helyi magyar közösséget és kultúrát is alapjaiban érinti – írja a Hajdú-Bihari Napló. Eddig több mint 14 ezren már aláírták az akciót a Citizengo.org honlapon, de további segítő szándékú szignókat várnak.

premontrei
Fejes Rudolf Anzelm premontrei rendi apát (Forrás: Várad.org)

Mint írják:

Az erdélyi Nagyváradon egy magyar szerzetesközösséget éppen ki akarnak lakoltatni saját kolostorukból – egy ilyen lépés elképzelhetetlen bármely szabad és igazságos társadalomban. Fejes Rudolf Anzelm apát, egy köztiszteletben álló lelki vezető arra kényszerül, hogy elhagyja a 800 éves múltra visszatekintő premontrei kolostort, ahol évtizedek óta élt és szolgált.

A nagyváradi városi tanács liberális vezetése kilakoltatási parancsot adott ki mondvacsinált indokokkal – bírósági ítélet nélkül. Tettük a kommunizmus legsötétebb napjait idézi, amikor templomokat zártak be és papokat hallgattattak el. Közvetlen támadást intéztek a vallásszabadság, a keresztény örökség és a magyar kisebbség ellen. Anzelm apát lakhelye nem csupán egy épületrész – a kultúra és a magyar keresztény identitás szimbóluma egy történelmileg hányattatott régióban” – fogalmaztak.

A kolostorhoz kapcsolódik egy vissza nem szolgáltatott, hatalmas iskolaépület is, ahol Jogakadémia és Főgimnázium is működött egykor. Itt tanított Juhász Gyula és a magyar rádiótechnika ősatyja, Károly József Iréneusz is, aki minden bizonnyal Marconi előtt ismerte a drótnélküli távírás elvét. 

Ő volt az, aki 1896-ban néhány hónappal a röntgensugarak felfedezése után Nagyváradon felállította Magyarország első orvosi és tudományos vizsgálatokra alkalmas röntgenlaboratóriumát. A premontrei épületegyüttesnek tehát szoros magyar irodalomtörténeti és technikatörténeti kapcsolódása is van.

A Florin Birta (Ilie Bolojan jelenlegi román kormányfő utóda) vezette önkormányzat évek óta támadja a váradi őshonos magyarságot és annak intézményeit. A lap szerint, ha a kilakoltatás sikerül, úgy a román városvezetés sokak szerint „vérszemet kaphat”, ezért fontos most az összefogás.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.