A magyar jogállamiság helyzetéről tart szavazást Berlin

Németországban azon töprengenek, vissza kell-e tartani a hazánknak járó uniós támogatásokat.

Forrás: Politico2022. 11. 10. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország kormánykoalíciójának tagjai arra sürgetik Olaf Scholz kancellárt, hogy alaposan vizsgálja meg a magyarországi jogállamisággal kapcsolatos reformokat, és csak akkor támogassa a visszatartott uniós források kifizetését, amennyiben Budapest bizonyítani tudja, hogy komolyan gondolja a demokrácia helyzetével kapcsolatos aggályok kezelését. 

Az unió a jövő hónapban dönt arról, felfüggesszék-e a Magyarországnak járó 7,5 milliárd eurós forrás jelentős részét.

 A testület még szeptemberben javasolta, hogy a jogállamisági aggályok miatt tartsák vissza hazánktól az említett összeg mintegy 65 százalékát. A támogatás három uniós program keretében járna Magyarországnak. Mint ismert, az EU szintén régóta húzza a helyreállítási alap kifizetését, amely a koronavírus-járványtól megtépázott uniós országoknak járna a gazdaságuk fellendítésére. 

A német koalíció három pártja, a szociáldemokraták, a liberálisok és a zöldek késő este szavazásra is bocsátják az indítványt, amelyben azt helyezik kilátásba, alaposan meg kell vizsgálni, hogy a magyar reformoknak van-e valós hatásuk. 

Súlyos kétségek merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány a szükséges reformokat nemcsak levélben ígéri, hanem ténylegesen is végrehajtja

– áll a Politico brüsszeli hírportál birtokába került parlamenti indítványban.

Berlin tehát a demokratikus értékek megőrzésén aggódik, miközben Ukrajnában háború dúl, és Európa gazdasága, beleértve Németországét is, jócskán megszenvedi a konfliktus következményeit. A szavazáson várhatóan el is fogadják az indítványt, mivel a kormányzó pártok – amelyek a parlamentben is többséget élveznek – egyöntetűen támogatják azt.

Az Európai Unió legnagyobb gazdaságának szava pedig vélhetően sokat nyom majd a latban, amikor a blokk asztalára kerül a kérdés, kifizessék-e a hazánknak járó támogatásokat. 

Az Európai Unió Tanácsában az erről szóló kérdés elfogadásához minősített többségre van szükség, azaz a tagállamok 55 százalékának kell a javaslat mellett állást foglalnia. Németországon kívül Belgium, Hollandia és Írország is jelezte, kritikus a magyarországi reformokat illetően.

Borítókép: Olaf Scholz német kancellár nyilatkozik a sajtó munkatársainak az EU-tagállamok vezetőinek kétnapos tanácskozása előtt Brüsszelben 2022. október 20-án (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.