Nem volt hosszú életű a vita a török hatpárti ellenzéki összefogás között: azok után, hogy pénteken látványosan összevesztek az elnökjelölt személyén, hétfő estére már ki is békültek. Bejelentették, hogy az eredeti terveknek megfelelően a legnagyobb ellenzéki erő, a Köztársasági Néppárt (CHP) vezetőjét, Kemal Kilicdaroglut küldik ringbe Recep Tayyip Erdogan jelenlegi elnökkel szemben.
Szexkazettától az elnökjelöltségig: ő a török elnök kihívója
Kemal Kilicdaroglunak eddig nem sok babér termett a török politikában.

Szexkazetta nyitotta meg az utat
Mit kell tudni a kihívóról? Indítása korántsem volt magától értetődő, Kemal Kilicdaroglunak ugyanis eddig nem sok babér termett. A 74 esztendős, gazdasági végzettségű politikus sokáig a közszférában dolgozott, 2002-ben választották be először a török parlamentbe. Ismertséget igazán azzal szerzett, hogy leleplezte a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) több vezető politikusának korrupciógyanús ügyeit. Eredményeit azonban nem tudta politikai készpénzre váltani; a 2009-es isztambuli főpolgármesteri választáson alulmaradt. A következő évben azonban nem várt lehetőség nyílt meg előtte.
2010-ben a CHP akkori vezetője, az egyébként nemrégiben elhunyt Deniz Baykal lemondásra kényszerült, miután olyan felvételek jelentek meg az interneten, amelyen az egyik párttársával szeretkezik. Habár a – nős és családos – ellenzéki vezér azzal védekezett, hogy szervezett politikai lejáratás zajlik ellene, és próbált elhatárolódni az affértól, a botrány a karrierje végét jelentette.
A kínálkozó alkalmat kihasználva végül megméretés nélkül került a párt élére Kemal Kilicdaroglu. Bár magát baloldalinak vallja, a politikus stratégiája a kezdetektől az volt, hogy csak egy nagy ellenzéki összefogással lehet legyőzni az AKP-t, ehhez próbált szövetségeseket találni. Eleddig kevés sikerrel; a 2011-es és 2015-ös választásokon, a parlamenti rendszert elnökivé alakító 2017-es népszavazáson, majd a 2018-as voksoláson sem sikerült győznie.
Kivételt részint a 2019-es önkormányzati választások jelentenek, ahol olyan nagyvárosok vezetését szerezték meg, mint Ankara és Isztambul.
További Külföld híreink
Mohamed próféta vére
Kemal Kilicdaroglu azért is lehet megosztó, mert az alavita kisebbség tagja. Az alaviták szintén az iszlámot követik, de sajátos értelmezéseikkel igazán sem a síitákhoz, sem a szunnitákhoz nem tartoznak. Az ellenzéki vezér korábban azt nyilatkozta, hogy családja ereiben egyenesen Mohamed próféta vére csörgedezik, de szekuláris párt fejeként csak ritkán beszél vallásáról. – Igen, alavita vagyok. Mióta bűn alavitának lenni ebben az országban?! – fakadt ki egy alkalommal. Hogy azért nem távolodott el teljesen a hagyományoktól, azt jelzi, hogy felesége a saját unokatestvére, amely Törökország egyes vidéki területein nem szokatlan.
Törökországban az alaviták alkotják a legnagyobb vallási kisebbséget, arányukat 5–10 százalékra szokták becsülni a több mint 80 milliós országban.
Származása akár még előnyt is jelenthet, hiszen nem csupán őket, de a legnagyobb etnikai kisebbséget, a kurdokat is könnyebben megszólíthatja.
A legesélytelenebb induló
Annak ellenére, hogy ő a legerősebb ellenzéki párt vezetője, jelölése nem volt automatikus. Már csak azért sem, mert az eddigi közvélemény-kutatások szerint a potenciális indulók közül éppen ő volt az egyik legesélytelenebb. A felmérések alapján Ekrem Imamoglu, Isztambul polgármestere, valamint Mansur Yavas, Ankara városvezetője is népszerűbb volt nála, de CHP-tagokként ők alávetették magukat a párt döntésének, és alelnöki pozíciót ígértek nekik cserébe.
Kemal Kilicdaroglu előnyére legyen mondva, hogy most először méreti meg magát Recep Tayyip Erdogannal szemben. A májusra tervezett választások előtt még van ideje felépíteni magát, legfőbb kampányígéretei a parlamenti rendszer visszaállítása, a gazdaság újraindítása, a menekültkérdés kezelése. Már a kampány bevezetéseként a pusztító földrengések után is az elsők között, és elég látványosan érkezett a helyszínre. Most, hogy a hatpárti ellenzéki összefogás ismét összezárt, jó esély van a szoros versenyre az elnökválasztáson.
Borítókép: a Köztársasági Néppárt (CHP) sajtóirodája által közreadott képen Kemal Kilicdaroglu, a kemalista Köztársasági Néppárt elnöke (k) nyilatkozik a sajtó képviselőinek a parlamenten kívüli, iszlamista Aranykor Pártja (SP) ankarai székházában 2023. március 6-án, miután a hatpárti török ellenzéki pártszövetség Kilicdaroglut nevezte meg köztársaságielnök-jelöltként, és így Recep Tayyip Erdogan török elnök kihívójaként a május 14-ére tervezett választásokra (Fotó: MTI/EPA/CHP/Eren kaya)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Putyin megszólalt, áttörés jöhet a háborúban
A harcok egyelőre továbbra is folytatódnak

Egyesek hasznot húznának a pápa halálából
Így áll Erdő Péter a fogadóirodáknál.

Amerikai sztárújságíró: Európa háborút akar, csak hogy Trump és Putyin ne nyerjen
„Európa két táborra szakadt.”

Gyász és tisztelet Bulgáriában Ferenc pápa halálhírére
Politikai vezetők, az ortodox egyház és a sajtó is megemlékezett a katolikus egyházfő haláláról.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Magyar Péter ismét VIP‑páholyban bulizott

Cseh Katalin gusztustalanul beletörölte a lábát a húsvétba

Tudtad? Akkor is jelezhet a szonda, ha nem ittál alkoholt - ezekre figyelj

Brüsszel most jót akar: Európa bejelentkezett az amerikai szupervadászgép gyártására – videó

Ilyen még nem volt: Új esélyt kap A Nagy Duett egyik kieső párosa

A Hunyadi nemcsak azért bitang, mert USA-szintű látvány, és mert erősíti a hitem a fiam, a hazám és a kultúrám védelmében

Létezik, hogy a Liverpool megalázza az egyik legszimpatikusabb játékosát?

Koleszár Mihály: Még mindig mosolyt csal az arcomra a tavalyi Eb

A Liverpool magyar „csodagyereke” gólt lőtt az angol válogatottban – lemarad az MLSZ?

Mi Ukrajna legnagyobb problémája?

Magyar filmet még sosem vártak így a Netflixen

Itt a bejelentés: magyar pápa jöhet
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Putyin megszólalt, áttörés jöhet a háborúban
A harcok egyelőre továbbra is folytatódnak

Egyesek hasznot húznának a pápa halálából
Így áll Erdő Péter a fogadóirodáknál.

Amerikai sztárújságíró: Európa háborút akar, csak hogy Trump és Putyin ne nyerjen
„Európa két táborra szakadt.”

Gyász és tisztelet Bulgáriában Ferenc pápa halálhírére
Politikai vezetők, az ortodox egyház és a sajtó is megemlékezett a katolikus egyházfő haláláról.