A WikiLeaks alapítójának, Julian Assange-nak az ügyvédei kedden egy utolsó kísérletet tesznek arra, hogy harcoljanak az Egyesült Államoknak való kiadatása ellen, ahol akár életfogytiglani börtönbüntetésre is számíthat, ha kémkedés vádjával elítélik, írta meg a The Guardian.
A legfelsőbb bíróság kétnapos meghallgatásán azt vizsgálják, hogy az ausztrál származású Assange, akit csaknem öt éve tartanak fogva a belmarshi börtönben, kaphat-e engedélyt arra, hogy fellebbezzen az akkori belügyminiszter, Priti Patel 2022-ben hozott kiadatási határozata ellen.
Assange támogatói szerint, ha a bíróság elutasítja a kérelmet, az szabaddá tenné az utat az USA-ba való elszállítása előtt, mivel félő, hogy megromlik az egészségi állapota.
Assange kérte, hogy személyesen jelenhessen meg a bíróságon, de várhatóan videókapcsolaton keresztül jelenik meg Belmarshból. Felesége, Stella Assange elmondta: „Az élete minden egyes nap, amikor börtönben van, veszélyben van. Ha kiadják, meg fog halni”. A fellebbezésről szóló múlt heti tájékoztatón hozzátette: „Ez a végső meghallgatás, ha nem Julian javára válik, nincs lehetőség fellebbezni a legfelsőbb bírósághoz vagy bárhová ebben a joghatóságban”.
A Donald Trump elnöksége idején felélesztett amerikai eljárás keretében Assange-nak 17 kémkedéssel és egy számítógépes visszaéléssel kapcsolatos váddal kell szembenéznie a titkos anyagok megszerzésében és nyilvánosságra hozatalában játszott állítólagos szerepe miatt.
Assange ügyvédei azzal érvelnek majd, hogy kiadatása politikai véleményéért való büntetésnek minősülne. Várhatóan arra is hivatkoznak majd, hogy a döntés sérti az emberi jogokról szóló európai egyezményt, beleértve a szólásszabadsághoz való jogot is.