A földrajzi elhelyezkedés, a szomszédsági viszonyrendszer indikálja, hogy Magyarország kiemelt szerepet vállaljon a régió békéjének fenntartásában a NATO, a KFOR és az EUFOR Althea nemzetközi missziók révén – nyilatkozta lapunknak a Magyar Külügyi Intézet kutatója.
Viola Cintia a Magyar Nemzet megkeresésére kiemelte: Magyarország éppen ezért nemcsak a katonai békefenntartó missziók terén aktív a térségben, hanem a regionális együttműködések fokozásában és a politikai kapcsolatok elmélyítésében is partner. A jó gazdasági, politikai kapcsolatok a béke fenntartásának mozgatórugói lehetnek, ezt pedig hazánk felismerte – húzta alá.
A régió békéje hazánk biztonsága is – ne felejtsük, hogy Magyarországnak van tapasztalata arról, milyen humanitárius és biztonsági következményei vannak annak, amikor a balkáni szomszédai közötti feszültségek háborúvá eszkalálódnak. Magyarország éppen ezért kiemelt prioritásként tekint szomszédrégiónkra. A békefenntartás és a kapcsolatépítés garantálja a Nyugat-Balkán és hazánk biztonságát is.
A Nyugat-Balkán euroatlanti integrációja nemcsak a régiónak, de az EU-nak is mérhető előnyökkel járna
A szakértő a lapunknak adott interjújában elmondta, fontos megjegyezni, hogy a térséget EU-tagországok veszik körül minden oldalról, így az integráció természetes módon illesztené a helyére, az EU közepére a Nyugat-Balkánt. Az EU-tagság ugyanakkor stabilizálná a Nyugat-Balkánt – az EU fennállása óta nem volt fegyveres konfliktus tagországok között –, másrészt a csatlakozásokkal az EU felülkerekedne keleti kihívóival (Kína, Oroszország, Öböl-országok) szemben a ,nagyhatalmi versengésben és befolyásszerzésben – hangsúlyozta Viola Cintia.
Látni kell azt is, hogy az alig 18 milliós lakosságot számláló térség integrációja szinte nem is jelentene gazdasági terhet az EU számára, erről biztosít egy tavalyi költségkalkuláció is: a Nyugat-Balkán és a társult trió csatlakozása 256,8 milliárd eurós többletkiadást jelentene az EU-nak, amelyből 186 milliárd eurón Ukrajna, míg 71 milliárd eurón a maradék nyolc ország osztozna. Jelenleg a Nyugat-Balkán piacának GDP-je az EU GDP-jének kevesebb mint egy százaléka, tehát a régiót könnyen integrálni lehet az EU egységes piacába
– mondta a szakértő. Kiemelte: Még kézelfoghatóbb előnye a csatlakozásoknak a térségben rejlő magas gazdasági potenciál kihasználása, valamint a Nyugat-Balkán közlekedési és energetikai csomópont szerepe – ugyan ezek infrastruktúrája még bőven fejlesztésre szorul, ám a lehetőségek adottak.
A nyugat-balkáni az Európába vezető egyik fő migrációs útvonal
Ennek az útvonalnak a kezelése komoly kihívást jelent az érintett országoknak és az EU-nak is. A migrációs hullámok mérséklése és megállítása érdekében regionális együttműködésre és határvédelmi koordinációra van szükség az országok részéről. Magyarország partnere a térségnek a migráció kezelésében, mely szerepvállalás három pilléren nyugszik – szögezte le a kutató a lapunk kérdésére válaszolva. Ezek pedig az EU-s keretrendszer, a regionális együttműködés és a bilaterális szint.
Magyarország EU-s keretek között, például a Frontex révén együttműködik a Nyugat-Balkán országaival a migrációs áramlások és az illegális bevándorlás kezelése, valamint a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelem terén. Hazánk nemcsak EU-s keretek között, de az éppen magyar elnökség alatt vezetett Közép-Európai Védelmi Együttműködés (CEDC) révén is igyekszik segíteni a régiót, a CEDC prioritása a civil–katonai együttműködés és a nyugat-balkáni országokkal folytatott védelmi kapcsolatok további fejlesztése. Néhány nyugat-balkáni országgal (Szerbia, Észak-Macedónia) bilaterális együttműködésünk van a migráció kezelésével járó erőfeszítések támogatásáról
– mutatott rá Viola Cintia.
Felértékelődött a Nyugat-Balkán szerepe az európai energiaellátásban
Az orosz–ukrán háború kitörésével és az orosz energiahordozókat sújtó szankciók bevezetésével felértékelődött a Nyugat-Balkán szerepe az európai energiaellátásban.
A térség a csomópontja a különböző gáz és olajvezetékeknek, így az európai energiadiverzifikációs törekvéseknek is kulcsrégiója lett. Különösen Görögország és Horvátország az, amely a tranzitszerepből profitálni tud: újabb interkonnektorok létesítése és a tárolókapacitások kibővítése mellett mindkét ország komoly LNG-készlettel rendelkezik, amely releváns alternatívája lehet az orosz energiahordozóknak
– húzta alá a kutató.