Miért rettegnek Magyar Péterék a vagyonnyilatkozattól?

A Tisza Párt EP-képviselője az Európai Parlament ülésén aggódott amiatt, hogy a jövőben – amennyiben a magyar parlament elfogadja az erről benyújtott törvényjavaslatot – a jelenleginél sokkal részletesebb vagyonnyilatkozatot kell majd benyújtaniuk. Magyar Péterék aggodalma azonban abból a szempontból érthetetlen, hogy a magyar szabályozás éppen az uniós integráció erősítése, Brüsszel kérése miatt került visszavezetésre.

2025. 04. 02. 19:36
Magyar Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar szabályozás tehát éppen Brüsszel kérésére olyan, amilyen éppen ezért érthetetlen, hogy miért aggódnak amiatt Magyar Péterék, hogy hamarosan rájuk is a szigorúbb vagyonnyilatkozat-tételi szabályok vonatkoznak majd. Ezt teszik ugyanis. Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-képviselője, a szerdai – egyébként a pride magyarországi betiltása kapcsán megrendezett – vitán aggodalmaskodott emiatt. Úgy fogalmazott, hogy „az EP-képviselők mandátumát fenyegeti” a bevezetendő szigorú szabályozás, ez azonban érthetetlen. 

Magyar Péterék félnek. Tarr Zoltán az EP-vitán beszélt a vagyonnyilatkozatokról
Magyar Péterék félnek. Tarr Zoltán az EP-vitán beszélt a vagyonnyilatkozatokról
Fotó: MTI

A törvényjavaslat szerint ugyanis, csak akkor szűnik meg az európai parlamenti képviselő megbízatása, ha a vagyonnyilatkozat-tételi előírások e törvény szerinti megsértését megállapítják, vagyis, ha az EP-képviselők megsértik a törvényt. 

Ugyanakkor – hacsak szándékosan nem akarnak eltitkolni valamit – Magyar Péter és a tiszás EP-képviselők eleget tesznek vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségüknek a törvény szerint meghatározott módon, akkor semmi sem veszélyezteti mandátumukat. 

Brüsszel kérése

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a múlt hónapban adta meg Hidvéghi Balázs (Fidesz) és Juhász Hajnalka (KDNP) azt a törvényjavaslatot, amely a hazai átláthatósági normákhoz igazodó vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget ír elő a magyar európai parlamenti képviselők számára.

Az elmúlt években az Európai Parlament egyes képviselőivel, magas rangú tisztségviselőivel összefüggésbe hozható korrupciós botrányok rávilágítottak arra, hogy a brüsszeli átláthatósági mechanizmusok nem nyújtanak megfelelő garanciát a közélet tisztaságának megteremtéséhez.

– írják a törvényjavaslatban. Hozzátették: „A közbizalom helyreállítása és megerősítése érdekében a tagállamoknak fokozott felelősségük van saját képviselőik elszámoltathatóságának biztosításában.”

Ezt szolgálja a magyar vagyonnyilatkozati rendszer is, amely a legszigorúbbak közé tartozik.

Az ebből fakadó kötelezettségek eddig nem vonatkoztak az európai parlamenti képviselőkre, a törvény ezért a hazai átláthatósági normákhoz igazodó vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget ír elő az európai parlamenti képviselők számára.

A magyar szabályozás tehát európai szinten is a legszigorúbbak közé tartozik. Bár korábban az uniós integráció erősítése miatt átálltunk az Európai Parlamentben használt rendszerre, végül ugyanezzel az indokkal, kifejezetten Brüsszel kérésére vezettük vissza a régi, most is használatos rendszert. 

A brüsszeli bürokraták ugyanis azt követően, hogy hazánk átvette az uniós vagyonnyilatkozati rendszert, a korábbi magyar szabályokhoz való visszatérést kezdték sürgetni. Ezzel elismerték, hogy mégis az a magyar vagyonnyilatkozati rendszer a jó, amit eddig folyamatosan kritizáltak, és azt is, hogy az Európai Parlamentben alkalmazott gyakorlat rosszabb, mint a magyar.

Terelnek Magyar Péterék

A szerdai, Magyarországról szóló vita kapcsán egyébként újra megpróbálták kihúzni a kutyaszorítóból Magyar Pétert – hívta fel a figyelmet a Politico. 

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a lap szerint Manfred Webernek volt köszönhető, hogy a szerda 13 órakor kezdődő plenáris viták sorában a második helyen szerepel a „Közelmúltbeli törvényhozási változások Magyarországon és ezek hatásai az alapvető jogokra” című pont, amellyel a cél az lehet, hogy Magyar Péter elkerülhesse a pride magyarországi betiltásának témáját, és a gyülekezési törvény módosítása kapcsán tudja majd megközelíteni a kérdést. 

Emiatt képzelhető el az is, hogy az egyébként a pride betiltása apropóján megrendezett vitán Tarr Zoltán tiszás EP-képviselő is inkább másra terelte a szót. 

Borítókép: Magyar Péter (Fotó: MN)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.