A Covid-19 járványkezelésben különutas Svédország ezúttal is eltérő stratégiát választott és nem az egészségügyi személyzet oltását priorizálta, hanem az idősotthonokban lakó, valamint az otthoni ellátásban részesülő 70 év felettieket. A legelső svéd, akit beoltottak a mjölby-i idősotthonban lakó Gun-Britt Johnsson volt, akit közvetlenül a szúrás után a miniszterelnök, Stefan Lövfen is felhívott videótelefonon.
A különleges figyelem nem véletlen, hiszen mind a parlamenti vizsgálóbizottság (Coronakomissionen), mind az egészségügyi ellátási rendszert felügyelő hatóság (IVO) azt állapított meg, hogy az első hullámban gyakorlatilag magukra hagyták az idősotthonokban megfertőződötteket, amelynek következtében tömegesen hunytak el az intézményekben lakók. Maga a király, XVI. Károly Gusztáv, aki gyakorlatilag sohasem mond véleményt a kormány és a hatóságok munkájáról, azt nyilatkozta, Svédország kudarcot vallott a járványkezelésben.
A fentiek alapján az oltásrendet feltehetően nem szakmai, hanem politikai szempontok alapján alakították ki. A döntés erősen megkérdőjelezhető, hiszen a frontvonalban dolgozó egészségügyi dolgozók oltása csak a második fázisban kezdődik, feltehetően tavasszal, azután, hogy az idősotthonokban dolgozókat és családtagjaikat is már kétszer beoltották.
Anders Tegnell, a svéd kormány járványügyi szakértője
Fotó. MTI/EPA/TT Hírügynökség/Anders Wiklund
Az egészségügyi ellátórendszer már hosszú ideje extrém módon túlterhelt, főképp a szakszemélyzet kapacitását haladja meg járványhelyzet. Az elmúlt öt napban további négy százalékkal nőtt a covid betegek száma a svéd intenzív osztályokon. A déli Skåne régióban például soha nem látott magasságba emelkedett az intenzívellátásra szorulók száma, míg Stockholmban, a helyhiány miatt, idő előtt elbocsátják a betegeket. Svédországban egyébként a régiók viszonylag nagy önállósággal rendelkeznek, így érthető, hogy Skåne bejelentette, hogy a központi utasítás ellenére, pénteken megkezdik az intenzívellátásban dolgozók oltását. Feltehetően nincs más választásuk.