Megbukhat Andrej Babiš kormánya

A felmérések szerint a Kalózpárt nyeri meg a cseh választásokat.

2021. 05. 13. 20:01
BABIS, Andrej
Brüsszel, 2019. június 30. Andrej Babis cseh miniszterelnök az Európai Unió rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozójára érkezik 2019. június 30-án. A résztvevők az EU vezetői tisztségeinek betöltéséről tárgyalnak. MTI/EPA/Reuters pool/Francois Lenoir Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Francois Lenoir
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mandátuma lejárta előtt megbukhat az Andrej Babiš vezette cseh kormány, a kabinettel szembeni bizalmatlansági indítvány benyújtására készül két ellenzéki pártszövetség. A hárompárti konzervatív Együtt, illetve a zöld–balliberális Kalózpárt vezette kétpárti Kalózok és Polgármesterek többek között a koronavírus-járvány félrekezelése és a közpénzek helytelen felhasználása miatt elégedetlen a kormánnyal. A bizalmatlansági indítványhoz ötven parlamenti képviselő támogatására van szükség, az említett öt pártnak összesen 68 mandátuma van a 200 fős alsóházban. Várhatóan júniusban kerül sor a bizalmi szavazásra.

Andrej Babiš jobbközép-liberális ANO mozgalmának a szociáldemokratákkal alkotott koalíciója áprilisban kisebbségbe került, miután a kommunisták megvonták külső támogatásukat. Két követelésüket – a hadsereg költségvetésének csökkentését és egy új fejlesztési bank létrehozását – ugyanis nem támogatta a kormány, ezért felmondták a megállapodást. A kommunisták áprilisban azt is jelezték: készek megvonni a bizalmat a kabinettől.

Andrej Banis cseh kormányfő
Fotó: MTI/AP/Czarek Sokolowski

Andrej Babiš maga is bocsánatot kért még januárban a járványhelyzet kezelése miatt, mondván: a járvány őszi, második hulláma váratlanul érte a kormányt. A 10,7 millió lakosú országban januárban voltak olyan napok, amikor 17 ezer fölé ugrott az újonnan igazolt fertőzöttek száma, márciusban európai szövetségeseitől kérte betegek átszállítását Prága a túlzsúfolt kórházak miatt. Április közepén szűnt meg az októberben kihirdetett szükségállapot. A napi esetszámot sikerült mára kétezer alá csökkenteni, de az oltási folyamat lassan halad: a lakosság mindössze 26,5 százaléka kapta meg a koronavírus elleni vakcina első adagját, miközben az EU-átlag 29 százalék. Csehországban csak az EU által jóváhagyott vakcinákat használják, az orosz Szputnyik V beszerzése a cseh–orosz diplomáciai konfliktus következtében lekerült a napirendről.

A bizalom megvonása nem lenne nagy érvágás a kormánynak, októberben amúgy is parlamenti választásokat tartanak Csehországban, a felmérések azonban nem túl kecsegtetőek Andrej Babišra nézve.

A 2017 óta hivatalban lévő, a közvélemény-kutatásokat éveken át meggyőző fölénnyel vezető ANO jelenleg 20-21 százalékos támogatottságnak örvend, miközben a kalózpárti szövetség az élre ugrott 27-28 százalékkal. Az Együtt a szavazatok 17 százalékát szerezheti meg, a bevándorlásellenes SPD 11-12 százalékot, míg a szociáldemokraták és a kommunisták épphogy átlépnék az ötszázalékos bejutási küszöböt. Három nagy blokk áll tehát egymással szemben, a kormányalakítás rendkívül nehéz lesz.

A Kalózpárt főleg a hagyományos politikai elitet és a velük azonosított korrupciót elutasító városi fiatalok körében népszerű. Miközben Andrej Babiš mozgalma is elitellenességével tudott megerősödni, ellenfelei azzal vádolják, hogy kormányfőként változatlanul továbbra is befolyásolja cégei működését, noha ezt a cseh összeférhetetlenségi törvények alapján nem tehetné.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.