A tüntetők Minszk lakónegyedeiben gyülekeztek, onnan vonultak a történelmi vörös-fehér-vörös zászlók alatt a tiltakozó menetekre „Éljen Fehéroroszország!” jelszót skandálva. Az AFP francia hírügynökség a résztvevők létszámát több tízezerre becsülte. A rendőrség az engedély nélkül tartott tüntetés elején megkezdte az őrizetbe vételeket. A Vjaszna fehérorosz jogvédő szervezet szerint kora délutánig mintegy nyolcvan embert állítottak elő, a Twitteren azonban több felhasználó 232 előállítottról számolt be. Előző vasárnap a rendőrök mintegy ezer embert vettek őrizetbe.
A közösségi portálokon több felhasználó videofelvételeket is megosztva arról számolt be, hogy több lakóház udvarában összecsapások voltak a rohamrendőrökkel.
#Belarus No fear. Security forces shot and deployed stun grenades. People did not move. Security forces had to return to their buses. Indeed, today there were many cases when police left – because people refused to run away. Nevertheless, at least 232 people have been detained pic.twitter.com/SocotbdpHH
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) November 22, 2020
Fehéroroszország más városaiban is – így Barauljaniban, Zaszlaujében és Navapolackban – tüntetéseket tartottak Lukasenka lemondását követelve. A belügyminisztérium és a hadsereg több száz egyenruhás tagja vonult fel Minszkben, rabszállító és páncélos járművekkel, vízágyúkkal. A főváros nagy terein fémkordonokat állítottak fel – jelentette a Telegram hírtelevízió. A hatóságok korlátozták az internetszolgáltatást, és több metróállomást bezártak, hogy megakadályozzák a tömeggyűléseket.
#Belarus One brave nation. Look at this crowd – this is one of the neighbourhoods in #Minsk,and dozens of those came out today.People are brutally attacked,shot,tortured,more than 25k detained,but they keep resisting.Police are lacking resources.They were late in many cases today pic.twitter.com/SwiB2cPCuU
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) November 22, 2020
A vasárnapi tüntetés hivatalos elnevezése „Fasizmus elleni menet” volt, a szervezők így reagáltak arra, hogy Lukasenka a minap fasisztáknak nevezte a tüntetőket.
Az utcai tüntetések új erőre kaptak, miután november 11-én Raman Bandarenka 31 éves festőművészt rendvédelmiek az utcán bántalmazták, és a kórházban belehalt sérüléseibe. Lukasenkát az augusztus 9-i, vitatott tisztaságú elnökválasztáson a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80,1 százalékával választották meg hatodik mandátumára. Ezeket a választásokat sem az ellenzék, sem a nagyhatalmak, sem a nemzetközi megfigyelők nem ismertek el tisztességesnek. Emiatt Minszkben minden hétvégén tüntetnek Lukasenka ellen. A vasárnapi megmozdulások rendszerint a legnépesebbek. Lukasenka nem hajlandó lemondani, ehelyett közelebbről meg nem nevezett alkotmányreformokat ígért.
A 66 éves Aljakszandr Lukansenka több mint negyedszázada vezeti a volt szovjet tagköztársaságot, csak kevéssé tűrve a másként gondolkodást.
A tüntetők szerint a választások igazi győztese a külföldre távozni kényszerült Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezető. Cihanouszkaja a „szabad és igazságos Fehéroroszország” felé vezető újabb lépésként üdvözölte a vasárnapi tüntetést a Telegram üzenetküldő portálon szombat este közzétett üzenetében. „Nem csinálhat senki börtönt egy országból, ha senki nem fél a börtönőröktől” – írta.