Angela Merkel telefonon egyeztetett Orbán Viktorral a német EU-elnökség jogállamiságot és az uniós kifizetéseket összekapcsoló friss javaslatáról, de a magyar miniszterelnök nemet mondott a berlini kompromisszumra
– derült ki a német Der Spiegel brüsszeli irodájának értesüléséből, miszerint a német kancellár és a magyar kormányfő beszélgetésére a múlt héten került sor.
Lapunk is több alkalommal írt már róla, hogy a következő uniós keretköltségvetés és a mentőalap margóján jelenleg kemény tárgyalások zajlanak a tagállamokat tömörítő tanács, illetve az Európai Parlament között. Utóbbi testület minél szigorúbb jogállamisági feltételrendszert akar a kifizetésekhez – ebben azonban az állam- és kormányfők nem állapodtak meg nyári maratoni csúcstalálkozójukon, sőt kifejezetten a magyar és a lengyel érdekeknek megfelelően alakult az elfogadott záródokumentum, amely inkább általánosságban beszél az unió pénzügyi érdekeinek védelméről.
Angela Merkel német kancellár telefonon tárgyal
Fotó: Reuters
A MINISZTERELNÖKÖT KÖTI A PARLAMENTI FELHATALMAZÁS
A tanácsban frissen beharangozott német EU-elnökségi javaslatban szintén vannak kompromisszumos elemek: a szankcionálandó ország például fellebbezhet, amennyiben úgy tapasztalja, hogy az objektivitás sérült a döntés meghozatalakor. Utóbbit a kezdeményezés szerint a tanács minősített többséggel hozná. Mint azt a Spiegel írja,
a jogállamisági „vészfék” egyértelmű engedmény Magyarországnak, Angela Merkel kancellár személyes hozzájárulásának eredménye.
Hozzáteszik ugyanakkor, hogy a magyar miniszterelnököt egyelőre nem győzte meg a német javaslat, ezt pedig a telefonbeszélgetés során a kancellárral is tudatta.
A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a kormányfő a múlt héten bemutatott, brüsszeli migrációs paktummal kapcsolatosan is nyomatékosította a magyar véleményt, miszerint a kvótáknak semmilyen köntösben sem szabadna visszaköszönniük a bevándorláspolitikai reform során.
Emlékezetes, hogy Orbán Viktort a jogállamisági kérdésben az Országgyűlés felhatalmazása köti: a pénzügyi források politikai feltételekhez kötésének kizárása volt a miniszterelnök mandátumának egyik sarkalatos eleme a júliusi EU-csúcstalálkozón.