Texas már visszasírja Trump bevándorlási politikáját

Joe Biden beiktatása óta sosem látott bevándorlási hullám sújtja a mexikói határt.

MTI
2021. 04. 12. 17:36
Asylum-seeking migrants from Central America, who were airlifted from Brownsville to El Paso, Texas, and deported from the U.S., in Ciudad Juarez
Közép-amerikai menedékkérők várakoznak az amerikai-mexikói határnál. Egyelőre nem nyernek bebocsátást. REUTERS/Jose Luis Gonzalez Fotó: REUTERS/Jose Luis Gonzalez
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Joe Biden amerikai elnök állítsa vissza elődje, Donald Trump bevándorlási intézkedéseit, ugyanis ez lenne a leghatékonyabb módja annak, hogy megfékezzék az illegális bevándorlók áramlását az Egyesült Államok déli határánál – mondta Greg Abbott, Texas állam kormányzója. – Ez a probléma a Biden-kabinet által elfogadott irányvonalak miatt csak tovább fog súlyosbodni – fogalmazott a republikánus politikus vasárnap a Fox News amerikai hírtelevízióban. Hozzátette:

– Amit az elnök tehet, az az, hogy azonnal visszaállítja a korábbi adminisztráció által létrehozott „Maradj Mexikóban” programot, folytatja a fal építését a határ mentén, és erősebb üzenetet küldhetne a bevándorlóknak, hogy ne jöjjenek ide.

Donald Trump volt amerikai elnök látogatása a műszaki zár egy prototípusa előtt San Diegóban
Fotó: Reuters/Kevin Lamarque

Szakértők szerint Joe Biden hivatalba lépése óta több olyan kormányzati intézkedés is született, amely arra ösztönözte a közép-amerikai migránsokat, hogy elinduljanak az Egyesült Államok felé. Februárban az elnök hatályon kívül helyezte elődje, Donald Trump „Maradj Mexikóban” programját, amely ez idáig arra kötelezte a közép-amerikai menedékkérőket, hogy Mexikóban várják meg, amíg az amerikai hatóságok elbírálják a kérelmüket. Biden ezenkívül leállította – a szintén Trump által prioritásnak tartott – mexikói határfal építését is. A demokrata elnök újraindította azt a 2012-es bevándorlási programot, melynek értelmében megvédik azokat a fiatalokat a kitoloncolástól, akiket illegálisan bevándorló szüleik még gyermekkorukban vittek az Egyesült Államokba. A Biden-kabinet úgy döntött, hogy a kísérő nélküli fiatalokat nem küldik vissza a határról. Őket – az Egyesült Államokba való belépésük előtt – a határvédelmi ügynökség által létrehozott központokban helyezik el. Azonban ezek a létesítmények gyorsan elérték a kapacitásuk csúcsát, és a kormányzat nem volt képes olyan ütemben új központokat nyitni, amilyen létszámban a migránsok érkeznek a délnyugati határra.

A republikánusok szerint Biden visszatért az Obama-kormány – Donald Trump által szintén megszüntetett – „fogd el és engedd el” bevándorlási stratégiájához, amely szerint az országba törvénytelen úton érkezőket elfogásuk után szabadon bocsátották, és ők szabadlábon várhatták ki a sorsukról döntő bírósági tárgyalást.

Ezeket az intézkedéseket pedig – mint azt például a mexikói elnök is korábban megfogalmazta – meghívóként értelmezték a migránsok.

– Ha visszatekintünk a demokrata elnökjelöltek vitáira, mindegyikük azt mondta, hogy ha megválasztják őket, akkor megnyitják a határokat és ingyen biztosítanak dolgokat bárkinek, aki átjön a határon – mondta Abbott. A kormányzó hozzátette: – Pontosan ezért tapasztaljuk a mostani beáramlást, amire a Biden-kormányzat nem volt felkészülve.

A jelenlegi kormány nem ért egyet ezekkel a kijelentésekkel, és megpróbálta áthárítani a hibát Donald Trump volt elnök kormányzatára. Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter korábban azt mondta, hogy az előző kormány „lebontotta annak a rendezett, emberséges és hatékony módját, amely lehetővé teszi a gyerekek számára, hogy az Egyesült Államok törvényei szerint saját országukban élhessenek követeléseikkel”.

Soha nem látott számban érkeznek kísérő nélküli kiskorúak a mexikói határhoz
Fotó: Getty Images/AFP/John Moore

– Ez a mostani hullám nem hasonlít semmihez, a legnagyobb, amelyet valaha is láthattunk a határőrség történetében

– ezt Brandon Judd, az Országos Határőrségi Tanács (NBPC) elnöke mondta néhány nappal ezelőtt, amikor kerekasztal-beszélgetésen vett részt a kongresszus republikánus tagjaival, texasi földtulajdonosokkal és a bűnüldöző szervek képviselőivel.

Az április 8-án nyilvánosságra hozott adatok szerint márciusban az Egyesült Államok Vámügyi és Határvédelmi Ügynökségének (CBP) emberei több mint 172 ezer illegális bevándorlóval kerültek szembe a határon. Ez a szám jóval meghaladja a februárban tapasztalt alig több mint 101 ezer személyt. Szintén a CBP összesítése szerint a múlt hónapban illegálisan az Egyesült Államokba belépők között több mint 18 800 kísérő nélküli kiskorú volt, mely adat a februárban tapasztalt esetek kétszerese.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.