Magyarországon már bevált, most Amerikában is megpróbálják: Donald Trump elnök bejelentése szerint rendelettel teszi lehetővé, hogy – júliusig is visszamenőleg – 2020 végéig ne kelljen megfizetni a munkavállalói, illetve munkaadói járulékokat. Meghosszabbítják a munkanélküli segély jogosultsági időszakát, a moratórium pedig kiterjed a diákhitelek törlesztőrészleteire, valamint a kilakoltatásokra is. Megkövetelik továbbá, hogy az egészségbiztosítók a krónikus betegségekben szenvedőkkel is kötelesek legyenek biztosítási szerződést kötni. Mindez az amerikai vállalkozásokat és polgárokat hivatott segíteni a koronavírus-járvány idején. A 330 milliós Egyesült Államokban már több mint ötmillióan fertőzödtek meg, és több mint 164 ezren haltak meg a kórban.
A kedvezmények bejelentésekor ugyanakkor az elnök a demokratákat hibáztatta, amiért elakadt a kongresszusban az egyeztetés az új gazdaságélénkítő csomagtervről. Noha egyetértettek a republikánusokkal a 3400 milliárd dolláros tervezet általános elveiben, ám néhány részletkérdésben kibékíthetetleneknek bizonyultak a nézetkülönbségek, írta a távirati iroda.
Az elnök rendelettel is lépne
„Pelosit és Schumert csak a rosszul vezetett demokrata párti városok és szövetségi államok kimentése érdekli. Ennek semmi köze a kínai vírushoz” – írta az elnök a Twitter-mikroblogon Nancy Pelosi házelnökre és Chuck Schumerre, a demokraták szenátusi vezetőjére utalva.
Pelosi and Schumer only interested in Bailout Money for poorly run Democrat cities and states. Nothing to do with China Virus! Want one trillion dollars. No interest. We are going a different way!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 7, 2020
Trump azt is kilátásba helyezte, hogy rendeletekkel oldja meg a kérdést, ha a demokraták továbbra is „túszként tartják fogva a programot”. Mint közölte, nem tart az ezzel kapcsolatos jogvitáktól.
A demokrata törvényhozók készen álltak volna akár a csomagterv végleges összegének csökkentésére is, de ragaszkodtak a szövetségi államoknak és az önkormányzatoknak nyújtandó anyagi segítséghez, továbbá a járvány miatti munkanélküliségi gyorssegély összegének fenntartásához és a segélyezettek körének bővítéséhez. A republikánusok és a Trump-kormány ebbe nem egyezett bele. Steven Mnuchin pénzügyminiszter közölte, új javaslatokat vár a demokratáktól.
A kongresszus március óta már több gazdaságélénkítő csomagról fogadott el törvényt, összesen mintegy 3000 milliárd dollár értékben. Az amerikai légitársaságok is kaptak 25 milliárd dollárt.