Vitatott szigeteken járt Medvegyev

Medvegyev rámutatott, hogy az orosz állami tisztségviselők anélkül keresik fel rendszeresen a Kuril-szigeteket és az Oroszországi Föderáció más területeit, hogy más államokkal egyeztetnének.

Magyar Nemzet
2019. 08. 04. 7:25
Russian Prime Minister Dmitry Medvedev shakes hands with Air Force officer at the Yasny airport during visits the Southern Kuril Island of Iturup
JAPAN-RUSSIA/ Fotó: Sputnik Photo Agency
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kuril-szigetek Oroszországhoz tartoznak – jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök a Tokió által vitatott hovatartozású Iturup szigeten, válaszul a szigetcsoporton tett látogatása miatt bejelentett japán tiltakozásra, amelyről az MTI adott hírt. Mint mondta, a japán fél protestálása természetesen nem vált ki belőle nyugtalanságot.

Medvegyev rámutatott, hogy az orosz állami tisztségviselők anélkül keresik fel rendszeresen a Kuril-szigeteket és az Oroszországi Föderáció más területeit, hogy más államokkal egyeztetnének, még ha azokkal jó is a viszony, és fejleszteni kívánják velük a baráti kapcsolatokat. Hozzáfűzte, hogy minél több a tiltakozás, talán annál több az ok a szigetek felkeresésére. Ivaja Takesi japán védelmi miniszter májusban bírálta és elfogadhatatlannak nevezte a szavai szerint növekvő orosz katonai jelenlétet a Kuril-szigeteken.

A japán kormány mély sajnálatát fejezte ki Medvegyev iturupi látogatása miatt. Moszkva a hasonló tiltakozásokat korábban is rendre elutasította. Vlagyimir Putyin és Abe Sindzó japán miniszterelnök tavaly novemberben, a G20-csoport szingapúri csúcstalálkozóján állapodott meg arról, hogy a két fél aktivizálni fogja a békeszerződésről szóló tárgyalásokat az 1956. október 19-i közös nyilatkozat alapján, amely kimondta a két állam közötti hadiállapot megszüntetését, valamint a diplomáciai és konzuli kapcsolatok helyreállítását.

A békeszerződés megkötésének akadálya a Kuril-szigetek négy déli tagjának – Kunasir, Iturup (Etoforu), Sikotan és Habomai – hovatartozása ügyé­ben fennálló területi vita. A négy szigetet, amelyet Japán az 1855-ös kétoldalú kereskedelmi és határmegállapodás alapján a saját „északi területeinek” tekint, a második világháború végén foglalta el a Szovjetunió. Az 1956-os közös nyilatkozatban a Szovjetunió ígéretet tett két sziget visszaadására a békeszerződés megkötése után. 1960-ban azonban Moszkva, az akkor kötött japán–amerikai biztonsági egyezményre hivatkozva, visszavonta ezt a fogadalmát, s közölte, hogy a területek visszaszolgáltatásának feltétele az idegen csapatok kivonása a szigetországból. Oroszország stratégiai okokból is fontosnak tartja a szigeteket, ugyanis az orosz flotta az ottani infrastruktúra segítségével tud kihajózni a Csendes-óceán térségébe.

Abe Sindzó 2013 áprilisában tízéves szünetet szakított meg azzal, hogy japán miniszterelnökként Moszkvába látogatott, és ő volt az, aki ismét felvetette a területi vita rendezésének ügyét. Azóta intenzívvé vált a legmagasabb szintű párbeszéd, igaz, Putyin többször is értésre adta: Oroszország hajlik ugyan a kompromisszumkötésre Japánnal, de nem hajlandó a szigeteket eladni vagy elcserélni. A szigeteken közel húszezer ember él jelenleg, akik a háború után költöztek az akkor kitelepített japánok helyére. A távozni kényszerült családok a legközelebbi japán szigetre, Hokkaidóra költöztek, s várják, hogy egy nap hazatérhessenek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.