Mesék és legendák Afrikából

A június 23-ig tartó kecskeméti fesztiválon több mint háromszáz film látható nyolc helyszínen, a mesterkurzusukon Jankovics Marcell a most készülő Toldi-sorozatról tart előadást.

Magyar Nemzet
2019. 06. 19. 6:55
null
A korai Walt Disney-figurák óta rátaláltak saját stílusukra Fotó: Filmfesztivál
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az afrikai kontinens lesz a ma kezdődő 14. Kecskeméti animációsfilm-fesztivál kiemelt témája. Az afrikai animáció hagyománya 1935-ig nyúlik vissza, ekkor készültek Egyiptomban a Frenkel fivérek első rajzfilmjei, a Walt Disney-figurákra hajazó Mish-Mish efendivel a főszerepben.

A Szubszaharai Afrikában csak a korai 1960-as években kezdtek el animációs filmeket készíteni, ezek Moustapha Alassane nevéhez fűződnek – mutat rá Mohamed Ghaza­la animációs professzor a kecskeméti fesztivál honlapján közzétett filmtörténeti cikkében.

Mint írja, az afrikai animációs filmekben a város legtöbbször a társadalmi-politikai változások színhelyeként jelenik meg, a falusi helyszíneken játszódó filmek pedig gyakran az elfelejtett kisközösségi identitáshoz való visszatérésről szólnak, amelyeket az alkotók a mesék, legendák, mítoszok és szóbeli történeti források felhasználásával idéznek meg.

A korai Walt Disney-figurák óta rátaláltak saját stílusukra
Fotó: Filmfesztivál

Az érdeklődők a fesztivál különböző vetítési blokkjaiban megismerhetik az afrikai animáció emblematikus ­műveit, de a kortárs művészek munkáit is. Emellett kínai, szlovák, iráni animációs fesztiválok győztes ­filmjeit is vetítik, mesterkurzusokat, könyvbemutatókat, kiállításokat rendeznek. Magyarország és Japán az animáció területén 35 éve ápol kapcsolatot (a japán–magyar diplomáciai kapcsolatok története viszont 150 évre nyúlik vissza), és a jubileum alkalmából a kortárs japán animációt bemutató filmvetítéssel is készülnek a szervezők.

A június 23-ig tartó kecskeméti fesztiválon több mint háromszáz film látható nyolc helyszínen, a mesterkurzusukon Jankovics Marcell a most készülő Toldi-sorozatról tart előadást, Michaël Dudok de Wit pedig a filmnyelv használatáról, Csupó Gábor az amerikai animációs tapasztalatairól mesél, Orosz István pedig a grafikától a mozgóképig vezető útját mutatja be.

A kiállításokon a negyvenéves Pécsi Rajzfilmstúdió történetét, Csáki László krétarajzait, Bognár Éva Katinka gyerekkönyv-illusztrációit, Horkay István plakátjait, valamint Haui József képregényeit ismerhetik meg az érdeklődők. Fellép az ötvenéves Kaláka, a Muzsikás népzenei együttes, valamint a szenegáli és guineai táncosokból és zenészekből álló Ballet Szenegál.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.