De akkor mégis mi történik a testünkben, ha lenyeljük a rágót? Tényleg a gyomor falához ragad pont, ahogy a cipőtalpunkra? És ha nem hét évig, akkor mégis mennyi idő alatt távozik belőlünk? Máris tisztázzuk a tévhiteket és vázoljuk a rágó lenyelésével kapcsolatban – írja a mindmegette.hu.
1. MEGEMÉSZTENI NEM TUDJUK – DE AKKOR HOVÁ LESZ?
A helyzet az, hogy ha nem is marad bennünk évekig, azért olyan könnyen nem boldogul vele a szervezet: megemészteni ugyanis nem tudja. A cukorbevonattal és az aromákkal még csak-csak elbánik, de magával a gumival nem tud. Ez ugyanis, ahogy a nyers zölségek rostbázisa vagy a pattogatott kukorica héja, illetve a különféle magvak a gyomorsav enzimjei számára feldolgozhatatlanok.
Fotó: Pexels
Tehát a rágó valóban megemésztetlenül ottmarad a gyomorban – és aztán? Először is a legfontosabb, hogy nem ragad bele semmibe, se gyomor falán nem tapad meg, sem a bélbolyhokban! Sőt: a gyomrodban lévő többi, részben megemésztett táplálékkal együtt folytatja útját a testedből kifelé vezető úton, majd a beleken áthaladva el is hagyja azt.
2. valóban bélerzáródást okozhat?
Extrém esetben, nagy mennyiségben felhalmozódva, és elsősorban gyerekeknél, valóban okozhat problémát. Volt egy nagyobb publicitást kapó eset 1998-ban, amikor is egy 4 és fél éves kisfiúnál, aki két éven keresztül, naponta 7 rágógumit rágott el, és nyelt le, olyan brutális székrekedés alakult ki, hogy végül műtéti beavatkozásra volt szükség. Ez a lefolyás tehát valóban igen ritka, de azért jó, ha 6 év alatt csak szülői felügyelettel rágóznak a gyerekek, és akkor is csak kontrollált mennyiségben kapnak az édességből.
3. OKOZHAT BÁRMILYEN PANASZT FELNŐTTEKNÉL?
Kijelenthetjük, hogy életkortól függetlenül, mindenkinek megviseli az emésztőrendszerét, ha kiköpés helyett inkább lenyeli a rágógumiját. Puffadás, hányinger, székrekedés vagy hasmenés várhat arra, aki túl gyakran választja az utóbbi megoldást.
4. MENNYI IDŐ ALATT TÁVOZIK TEHÁT A SZERVEZETÜNKBŐL?
A Yale egyetem egészségügyi szakértői szerint, 40 órától 7 napig terjedhet az az időintervallum, amíg az emésztőrendszerünkön átjut a rágógumi. Mivel nem tudjuk megemészteni, ezért az átlagosnál több időt tartózkodik bennünk, de azt biztosan kijelenthetjük, hogy a hét évet semmilyen körülmények között nem éri el.
Az eredeti cikk, amely bemutatja, mi történik, ha lenyeljük a rágót, elérhető a Mindmegette oldalán.
Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy számos pozitív hatása lehet, annak, ha szüneteltetjük a húsevést. de mi történik a testünkkel, ha egy ideig nem eszünk húst?